Tavşanlı’nın Lezzeti Güveç…

– ÜRÜN İÇİN COĞRAFİ İŞARET ALINACAK

Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler Tavşanlı’da faaliyet yürüten güveç ustalarıyla bir araya geldi. Zafer Kalkınma Ajansı’nın leblebi için hayata geçirdiği coğrafi işaretleme çalışmasının güveç içinde yapılması, üretim stratejilerinin geliştirilerek market ve çeşitli mağazalarda satışının yapılması için proje hazırlanacak.

Belediye Başkanı Mustafa Güler, Sanayi ve Ticaret Bakanı Mustafa Varank’ın Tavşanlı güvecini tatmasından sonra bu ürüne mutlaka coğrafi işaret alınması ve Türkiye’ye tanıtılması gerektiğini ifade ederek destek sözü verdiğini söyledi. Bu bağlamda Belediye olarak bir proje hazırlayarak Zafer Kalkınma Ajansı’na sunacaklarını kaydeden Başkan Mustafa Güler, burada güveç ustalarının projenin bir parçası olmasını istedi.

Toplantıya Başkan Yardımcıları İsmail Aka ile Mehmet Ali Akar’da katılırken, Başkan Mustafa Güler ile güveç ustaları üretimden, soğuk zincirine, marketlerle anlaşmadan, patent çalışmalarına bir çok konuda görüşlerini paylaştı. Başkan Güler “Biz burada esnafımızın kazancını arttırmak istiyoruz. Bu ürünü bir Tavşanlı markası yaparak tüm Türkiye’de tanınır kılmak, bazı marketlerin reyonlarında bulabilecekleri bir ürün haline getirmek istiyoruz. Coğrafi işaretleme ve tesis kurma konusunda Zafer Kalkınma Ajansı’nın ciddi destekleri var. Bunlardan ne kadar yararlanabiliriz, potansiyelimiz nedir? Bunları konuştuk. Çok verimli bir toplantı oldu. Güveçci esnafımıza teşekkür ediyor ve bol kazançlar diliyorum” dedi