Göbel 1 Haziran’a Hazırlanıyor

TURİZM İÇİN 4 BAKANLIK BİRLİKTE ÇALIŞTI

BAŞKAN MUSTAFA GÜLER;

“KORONAYLA MÜCADELEMİZ SÜRERKEN TURİZM MERKEZİMİZ GÖBEL TERMAL TESİSLERİNİ DE BAKANLIKLARIMIZIN BELİRLEDİĞİ KRİTERLERDE 1 HAZİRAN’A HAZIRLIYORUZ. MİSAFİRLERİMİZİ TEMİZ VE HUZURLU BİR ORTAMDA AĞIRLAYACAĞIZ”  

Koronavirüsle mücadele eylem planı dahilinde kapatılan işletmelerin başında gelen turizm alanlarının 1 Haziran’da açılması planlanıyor. 11 Mayıs’ta AVM, berber. bayan kuaför ve güzellik salonlarının açılmasının ardından gözler turizm sektörüne çevrildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Göbel Termal Tesisleri’ni de kapsayan tatil merkezlerinin 1 Haziran’da misafirlerine yeniden kapılarını açması bekleniyor.

Bu süreçte kapsamlı bir tadilat sürecine giren Göbel’de hamam ve havuzlar elden geçirildi. Badana boya gibi işlerin yapıldığı tesislerde her yer özel dezenfektanlarla temizlendi.

Konaklama alanlarında ise lüks villalar ile 2+1 apartlar rezervasyona hazırlandı.

İhalesi yapılan Butik Otel alanındaki hafriyat çalışmalarında da sona gelindi. Ramazan Bayramı’ndan sonra ilgili firmaya yer teslimi yapılacak ve inşaat sürecine start verilecek. Bu arada piknik sezonunu da düşünen Tavşanlı Belediyesi piknik alanlarını da iki katına çıkartmayı hedefliyor. Kurt dede tarafında çalışmalar devam ediyor.

“GÖBEL 1 HAZİRAN’A HAZIRLANIYOR”

Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, salgın hastalıkla mücadelede düşünülerek Göbel’de turizm döneminin başlamasıyla birlikte sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edileceğini, apart ve konaklama alanlarında kalabalık buluşmalara asla izin verilmeyeceğini söyledi.

Başkan Mustafa Güler, “Koronayla mücadelemiz kararlılıkla sürüyor. Kamusal alanların tamamında belediyemiz sorumluluklarını yerine getirmektedir. Bu arada kapanan turizm işletmelerinin 1 Haziran’da yeniden açılması bekleniyor. Tabiki hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Kurallar ve alınan tedbirlerden taviz vermeyeceğiz. Bu dönemde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın koordinasyonunda Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Türk Standartları Enstitüsü’nden (TSE) yetkililerinin yanı sıra sektör temsilcilerinin yer aldığı STK’lar sürecin parçası oldu. Sosyal mesafe ve tesislerin doluluk oranları çok önemli. Tesislerimizi kontrollü şekilde %60 doluluk oranıyla çalıştıracağız. Geçmişte bayanlarımızın yaptığı gün, sohbet gibi kalabalıklara asla izin vermeyeceğiz. Hamam ve havuzlarımızı da %60 kapasiteyle çalıştıracak sosyal mesafe kurallarını denetleyeceğiz. Bir aksilik olmaz ve 1 Haziran’da tesislerimiz açılırsa çekirdek ailelerimizi huzurlu ve temiz bir ortamda tatile davet edeceğiz” dedi

 “TESİSLER MAKSİMUM YÜZDE 60 DOLULUKLA ÇALIŞACAK”

Turizm’de normalleşme planına göre tesisler sık sık özel dezenfektanlarla temizlenecek. Tesisler maksimum yüzde 60 doluluk oranıyla çalıştırılacak ve tesislere  gelen tüm misafirlerin ateşi ölçülecek. Maske kullanımına dikkat edilecek ve tüm alanlarda sosyal mesafe çizgileri yer alacak. Tesis içindeki çeşitli noktalara virüse karşı uyarıcı tabelalar eklenecek.

ODALAR 12 SAAT BOŞ BIRAKILACAK”

Tesis genelinde insan temasının yoğun olduğu yüzeyler, kapı kolları, dokunmatik ekranlar, kontrol panelleri, tezgâh üstleri, kafeterya, tırabzanlar, el yıkama istasyonları ve tuvaletler düzenli olarak dezenfekte edilerek kayıt altına alınacak. Odalar 12 saat boş bırakılacak. Oda temizliğinde görevli personel çalışırken kişisel koruyucu malzeme kullanacak.

Tavşanlı’da Berberlerin Durumu…

– YAPILAN TESTLERİN TAMAMI “NEGATİF…”
– TAVŞANLI’DA NORMALLEŞME SÜRECİNDE AÇILAN BERBER VE KUAFÖRLERİ DENETLEYEN EKİPTE YER ALAN BİR DOKTORUN KOVİD-19 TESTİ POZİTİF ÇIKTI. GÖREVLİNİN DENETLEMELERE KATILDIĞI 50 BERBER VE ÇALIŞANLARI KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ KAPSAMINDA 14 GÜNLÜK EV KARANTİNASINA ALINIRKEN, DİĞER BERBER VE KUAFÖRLER İŞLERİNE DEVAM EDİYOR. KARANTİNAYA ALINAN BERBER VE KUAFÖRLERİN TESTLERİ NEGATİF ÇIKTI.

Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, Türkiye genelindeki normalleşme süreciyle ilgili olarak berber ve kuaförlerin yeniden hizmet vermeye başladığını söyledi.
Berberleri denetleyen ekipteki bir doktora yapılan Kovid-19 testinin pozitif çıktığını ve bununla birlikte karantina kararının alındığını söyleyen Belediye Başkanı Mustafa Güler, “İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı görevlilerce yapılan filyasyon çalışmasında 100’den fazla berber, kuaför ve güzellik merkezi gibi iş yeri bulunan ilçemizde, testi pozitif çıkan doktorun 50 adet berber ve kuaför denetlemesine katıldığı belirlendi. İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararınca 50 berber ve çalışanı 14 günlük ev karantinasına alınarak test yapıldı” dedi.

– TESTLERİN TAMAMI NEGATİF ÇIKTI. TEDBİR AMAÇLI TEKRAR TEST YAPILACAK VE 14 GÜN KARANTİNA UYGULANACAK.
Tavşanlı Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Onur Düvenli’ye geçmiş olsun dileklerini ileten Belediye Başkanı Mustafa Güler, “Kendisi de 14 günlük karantina altında olan Oda Başkanımız Onur Düvenli ve diğer berber ve kuaför arkadaşlara yapılan taramada testlerin tamamının negatif çıktığını öğrendik. Önümüzdeki günlerde tekrar test yapılacak ve tedbir amaçlı olarak 14 gün boyunca karantina uygulaması devam edecek. Tüm berber ve kuaför arkadaşlara geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, inşallah karantina sürecinin sonunda işlerinin başına dönmesini temenni ediyoruz” dedi.

– ÖNCELİKLİ KURAL; SOSYAL MESAFE VE MASKE…
TAVŞANLI’DA BAYRAM PAZARI BUGÜN KONFEKSİYON VE GIDA ÜZERİNE AÇILAN TEZGAHLARLA BAŞLADI. PAZARA GİRİŞ VE ÇIKIŞLAR SIKI DENETİME ALINIRKEN ÖNCELİKLİ KURAL SOSYAL MESAFENİN KORUNMASI VE MASKE KULLANIMI OLDU. MASKESİZ SOKAĞA ÇIKANLARA CEZAİ İŞLEM UYGULANIYOR.

Ramazan Bayramı’nın yaklaştığı şu günlerde Tavşanlı’da geleneksel bayram pazarı bugünden itibaren vatandaşlara hizmet vermeye başladı. İki gün açık kalacak pazarda koronavirüs tedbirleri kapsamında sıkı denetimler yapılıyor.
Polis ve Zabıta ekipleri pazara giren tüm insanların ateşini ölçerken, 60 yaşın üzerindeki vatandaşlarla, gençlerin kimlikleri kontrol ediliyor. Kısıtlama kapsamında bulunanlar idari pazara cezasının ardından evlerine gönderiliyor.
Pazarda taviz verilmeyen konulardan biriside maske kullanımı. İlçe genelinde maskesiz sokağa çıkmak yasaklanmıştı. Güvenlik ekipleri maskesiz dolaşan vatandaşlara idari para cezası uygularken, bu konunun salgın hastalıkla mücadelede ne kadar önemli olduğunu anlatıyor.
Bu arada meslek kuruluşlarıda sosyal mesafenin önemine vurgu yapmak adına üyelerine sloganlar içeren yelek ve dövizler dağıtıyor. Tuhafiyeciler Odası ile Sebzeciler Odası’nın yetkilileri tek tek tezgahları dolaşarak üyelerine bu kuralın önemini anlatıyor.
Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, koronavirüs salgının tehlikesine bir kez daha dikkat çekerek vatandaşları uyardı. Başkan Mustafa Güler “Bayram pazarımız kuruldu ve yarında hizmet verecek. Tüm esnafımıza bol kazançlar diliyorum. Hepimiz malum hastalıkla mücadele içerisindeyiz. Her evden sadece bir kişinin pazara çıkarak hızlıca ihtiyaçlarını alarak evine dönmesini istiyoruz. Pazarlarımız kontrol altında ve görevli arkadaşlarımız hiç bir taviz vermeden kuralları uygulayacak. Lütfen sosyal mesafemize dikkat edelim ve maskesiz hiç bir şekilde dışarıya çıkmayalım” ifadelerini kullandı

Başkanımız’dan “Koronavirüs” Uyarısı

– TAVŞANLI’DA ARTAN KORONAVİRÜS VAKALARI…
– BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA GÜLER:
– TEDBİRLERE UYULMAMASININ SONUCU ÇOK AĞIR OLUR!

Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede Tavşanlı’da bugüne kadar önemli bir başarı sağlandığını ancak son günlerde bazı vatandaşların sosyal izolasyon tedbirine uymadıkları için vaka sayılarında artış gözlemlendiğini söyledi.

“HERKES SORUMLULUĞUNU BİLEREK HAREKET ETMELİ”
Son olarak Hanımçeşme Mahallesi’nde 6 apartmanda karantina uygulandığını kaydeden Başkan Güler, “Artık virüs şehrimizde ve sokaklarımızda. Hıfzıssıhha Kurulu kararlarına uyulmazsa alınacak karantina uygulamaları genişletilecek. Bizim vatandaşlarımızdan tek talebimiz sosyal mesafe ve maske kullanmalarıdır. Artık rehavet istemiyoruz. Herkes sorumluluğunu bilerek hareket etmelidir. Eğer tedbirlere uyulmaz rehavet devam ederse bunun sonucu ağır olur” dedi.

– “NE YAZIKKİ BAZI VATANDAŞLARIMIZ ALINAN TEDBİRLERE UYMADI”
– “TOPLUM SAĞLIĞINI TEHLİKEYE ATAN HİÇBİR DAVRANIŞA MÜSAMAHA GÖSTERİLMEYECEK…”
Tavşanlı’da özellikle bazı vatandaşların mescit, oda, kulüp ve yurt gibi yerlerde toplanarak sosyal mesafeyi sağlamamaları nedeniyle koronavirüs vakalarında artış eğiliminin devam ettiğine vurgu yapan Başkan Güler, “Valiliğimiz, Kaymakamlığımız, Belediyemiz ve tüm resmi kurumlarımız el ele vererek salgınla mücadele ediyoruz. Ancak bazı davranışlar toplumumuzu büyük tehlikeye atıyor. Salgın tehdidi ile karşı karşıyayız. Hepimiz tedbirli olmak zorundayız. Zorunlu olmadıkça, sokağa çıkmayın, evlerinizde kalın. Kesinlikle maskesiz dışarı çıkmayın. En az 1,5 metrelik sosyal mesafeye uyalım. Bugüne kadar birlikte başardık bugünden sonra da birlikte başaracağız” dedi.
Başkan Güler toplum sağlığını tehlikeye atan hiçbir davranışa asla müsamaha gösterilmeyeceğini sözlerine ekledi.

Hanımçeşme’de Korona Alarmı

  • HANIMÇEŞME MAHALLESİ’NDE 6 APARTMANA KARANTİNA UYGULAMASI

Koronavirüs salgınına karşı ilçemizde tedbirler alınmasına rağmen maalesef, bazı vatandaşlarımızın mescid, oda, kulüp, yurt gibi yerlerde toplanmaya devam etmeleri ve sosyal izolasyonu sağlamamaları nedeniyle koronavirüs vakalarında artış olmuş ve Hanımçeşme Mahallesinde bulunan 6 apartman, 20 Mayıs saat 20.30 itibariyle karantinaya alınmıştır.

Tavşanlı İlçe Hıfzısıhha Kurulu’nun 20/05/2020 tarih ve 2020/28 sayılı kararı gereği salgının yayılmasını önlemek ve vatandaşlarımızın sağlığını korumak amacıyla başlatılan karantina uygulaması 14 gün sürecektir.

Alınan tedbirlere dikkat edilmediği ve uyarılara uyulmadığı takdirde İlçe Hıfzısıhha Kurulu kararınca tüm mahalle karantinaya alınacaktır. Alınan kararlara uymayanlar hakkında adli ve idari ceza uygulanacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Başkanımız Mustafa Güler’in Bayram Mesajı

– TAVŞANLI BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA GÜLER TÜM İSLAM ALEMİNİN RAMAZAN BAYRAMI’NI KUTLAYARAK ÖNEMLİ UYARILARDA BULUNDU.

Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, Ramazan Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamasında, bayramın tüm İslam Alemine ve Tavşanlı’ya hayırlar getirmesini temenni etti.
Güler açıklamasında, “Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele çalışmaları kapsamında tedbirlerle dolu bir Ramazan ayını geride bırakıyoruz. Salgın dünyada olduğu gibi ülkemizde de sosyal, kültürel ve ekonomik yaşamı büyük ölçüde olumsuz etkiledi. Tavşanlı Belediyesi olarak her sene şehit yakınları ve gazilerimizle, sivil toplum kuruluşlarımızın temsilcileriyle, ihtiyaç sahibi ve engelli kardeşlerimizle iftar sofrasında buluşuyorduk. Bu sene onu da yapamadık. Bu nedenle buruk bir Ramazan ayı geçiriyoruz” dedi.

– TAVŞANLI BELEDİYESİ OLARAK HER TÜRLÜ TEDBİRLERİ ALDIK
Başkan Güler, Ramazan Bayramı dolayısıyla her türlü tedbirleri aldıklarını söyleyerek, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan arefe günü ve bayram boyunca toplam 4 gün 81 ilin tamamında sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağını duyurdu. Bu çerçevede ilçemizde de 23-26 Mayıs arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Biz Belediye olarak her türlü tedbirimizi aldık. Su İşleri ve Fen İşleri müdürlükleri ile Zabıta ve İtfaiye amirliklerine bağlı ekiplerimiz bayram süresince nöbet usulüyle görev başında olacak” diye konuştu.

– BAYRAMDA EVDEYİZ…
Sokağa çıkma kısıtlamasından dolayı arefe günü Cumartesi Pazarı’nın kurulmayacağını belirten Belediye Başkanı Mustafa Güler, “Perşembe ve Cuma günü halk pazarı kurulacak. Cumartesi günü sokağa çıkma yasağı ile beraber açık olacak olan işletmeler var. Marketler, fırınlar ve tatlıcı gibi esnaflar açık olacak. Bayram günlerinde ise fırınlar satış yapacak, diğer yerler sipariş üzerine satış yapacak. Fırınlarımız nöbetleşe sistemle çalışacak. Halkımız hiçbir şekilde mağdur olmayacak. Tavşanlı Belediyesi Halk Ekmek Fırını Cuma günü itibariyle sayıca fazla bir üretim yapmak suretiyle hem Belediye Aşevi’nin ekmek ihtiyacını karşılayacak hem de evlere yönelik bir üretim yapacak. Belediye Halk Ekmek Fabrikamız arefe gününden bayram sonuna kadar çalışmayacak” ifadelerini kullandı.

– VATANDAŞLARIMIZDAN İSTEĞİMİZ PAZARA KESİNLİKLE MASKESİZ GELMESİNLER.
İlçe merkezinde kurulan pazarlarda vatandaşların ateşlerinin ölçüldüğünü ve pazara maskesiz kimsenin alınmadığını ifade eden Başkan Güler, “Pazarlarda hayata geçirdiğimiz ateş ölçme ve maskesiz pazara alınmaması uygulaması son derece önem arzediyor. Dün Salı Pazarı’nda 9 vatandaşımızda 39 derece ve üstü ateş çıktı. Hemen gerekli önlemler alındı. Yarın ve yarından sonra kurulacak olan pazarlarda halkımızdan isteğimiz kesinlikle maskesiz gelmemeleridir. İnsan ateşinin olup olmadığını kendisi bilir. Eğer ateşiniz yüksekse hemen izole olarak hastaneye müracaat edin. Pazarcı esnaflarımız da günün her saatinde kesinlikle maskesiz satış yapmayacaklar” diye konuştu.

– BU BAYRAM AKRABA ZİYARETLERİNİ ERTELEYELİM
Belediye Başkanı Mustafa Güler son olarak vatandaşlara bayram ziyareti uyarısı yaparak, “Koronavirüse karşı en büyük silahımız izolasyon. Bu bayramda en büyük risk ise bu izolasyonun bozulması. Vatandaşlarımızdan özellikle ricamız bu bayram büyüklerinin ellerini öpmek için ziyaretler gerçekleştirmesinler. Ne olur akraba ziyaretlerini bu bayram erteleyelim” ifadelerini kullandı.

Araç Parkurumuzu 2 Kamyonla Güçlendirdik

– REVİZYON PROJESİYLE “250 BİN TL” TASARRUF SAĞLANDI

Tavşanlı Belediyesi araç parkurunu iki kamyonla güçlendirdi. Atıl durumdaki araçlar yaklaşık 50 bin TL’lik bütçeyle Makina İkmal Müdürlüğü bünyesinde yürütülen çalışmayla yenilendi. Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, Başkan Yardımcıları Naci Erarslan ve İsmail Aka ile birim amirleri, iş yeri çavuşları ve personelin katılımıyla düzenlenen etkinlikle yenilenen araçlar hizmete alınmış oldu.
Tekbirler eşliğinde Kurban kesilerek, dua edilen organizasyonda konuşan Belediye Başkanı Mustafa Güler, Ramazan Bayramı öncesinde revize edilen bu araçların Belediye hizmetlerine büyük katkı sunacağını kaydetti. Başkan Güler ” Daha önce GLİ’de hurdaya çıkartılmak istenen bir aracı Belediye olarak cüzi bir miktara almıştık. İkinci aracımız ise Katı Atık Birliği’nden bize kaldı. Bu iki kamyon revize projesiyle araç parkurumuza eklendi. Boyasından, kaynağına her işini kendimiz yaptık. İhtiyacımız olan araçları almaya kalksak 300 Bin TL’yi bulacaktı. Biz 50 Bin TL gibi bir rakamı harcayarak ihtiyacımızı gidermiş olduk. Projeyi hazırlayan ve takipçisi olan Başkan Yardımcımız İsmail Aka’ya destek veren Naci Erarslan’a ve emeği geçen tüm personelimize teşekkür ediyorum. Allah kazasız belasız kullanmak ve hizmet vermek nasip etsin” dedi
Başkan Mustafa Güler daha sonra araçların kullanılacağı birimlerin amir ve çavuşlarına anahtarları teslim ederek işlerinde kolaylıklar diledi

Tavşanlı’da “Maskesiz” Dolaşmak Yasaklandı

– İLÇE GENELİNDE “MASKESİZ” DOLAŞMAK YASAKLANDI
– BAŞKAN MUSTAFA GÜLER “BU SALGINI YENECEKSEK HEP BERABER, BİRLİKTE HAREKET EDEREK YENECEĞİZ. BUNDAN SONRA MESKESİZ DOLAŞMIYORUZ. SIKI BİR DENETİM YAPACAĞIZ. GEREKİRSE İLGİLİ KANUN HÜKMÜNE GÖRE PARA CEZASI UYGULAYACAĞIZ”

KÜTAHYA GENELİNDE KORONAVİRÜS VAKA SAYISININ ARTMASINDAN SONRA TAVŞANLI’DADA BİR DİZİ ÖNLEMLER ALINDI. SON HIFZISSIHHA KURULU KARARIYLA MASKESİZ DOLAŞMAK YASAKLANIRKEN, ETİ BOR İŞÇİLERİ KARANTİNAYA ALINDI. BAŞKAN MUSTAFA GÜLER BİRKEZ DAHA VATANDAŞLARI UYARARAK “BU KÜRESEL TEHDİDİ HEP BERABER YENECEĞİZ. KURALLARA UYMAYARAK BİR BAŞKASININ VEBALİNE GİRMEYELİM. HESABI AĞIR OLUR” DEDİ

Koronavirüsle mücadele konusunda Tavşanlı’daki önlemler arttırıldı. Küresel salgının önüne geçmek amacıyla yürütülen faaliyetler kapsamında her türlü önlemin alınmasına rağmen Ülke genelinde genel bir azalma görülsede aralarında Kütahya’nında bulunduğu bazı illerde vaka sayısında artış gözlendi. Bu durumu Kütahya Valisi Dr. Ömer Toroman valiliğin resmi internet sitesi ile sosyal medya hesaplarından duyurdu.
Bu gelişme üzerine harekete geçen ilgili kurumlar uyarı ve denetim mekanizmalarını en üst seviyeye taşıdı. Tavşanlı Kaymakamı Yüksel Kara başkanlığında toplanan İlçe Hıfzıssıhha Kurulu dün akşamdan itibaren Tavşanlı genelinde maskesiz dolaşmayı yasakladı. Ayrıca Etibor İşletmelerinde çalışan işçilerinde 14 gün boyunca 27 Mayıs tarihine kadar evlerinde karantinaya alındığı bildirildi.
Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, her fırsatta vatandaşları uyarmalarına rağmen bazı kesimlerde rehavetin gözlemlendiğini, özellikle Ramazan ayında toplu iftar yapılmaması, cemaatle teravih namazı kılınmaması gibi konularda uyarılarda bulunduklarını kaydetti.
İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nun son 2 maddelik kararını değerlendiren Başkan Mustafa Güler, başta semt pazarları olmak üzere Zabıta Amirliği’nin denetimlerini sıklaştıracağını bildirdi. Başkan Mustafa Güler “Toplumu risk oluşturacak konularda hem kaymakamımız sayın Yüksel Kara, hemde biz sık sık uyararak Koronavirüsün ne kadar tehlikeli olduğunu anlatıyoruz. Aldığımız kararların, önlemlerin toplum sağlığı için öneminden bahsediyoruz ve destek istiyoruz. Ancak tüm bunlara rağmen ısrarla kurallara uymak istemeyen, virüs bize gelmez zihniyetiyle rahat davranan, dolayısıyla hem kendi sağlığını hemde toplum sağlığını tehlikeye atan kişilerde var. Geldiğimiz noktada güvenlik güçlerimiz, sağlık çalışanlarımız ve Belediyemiz üzerine düşeni yapmıştır. Denetimler sıklaştırıldı ve dün Hıfzıssıhha kurulumuz yeni bir karar alarak tüm ilçe genelinde maskesiz dolaşmayı yasakladı. Sosyal mesafe konusunda da hassasız. Bu kararların uygulanmasında Zabıta ekiplerimiz semt pazarları, işlek cadde ve sokaklar ile iş yerlerinde denetimler yapacak. Buradan birkez daha uyarıda bulunmak istiyorum. Kurallara uymayarak bir başkasının hasta olmasına vesile olmak kul hakkına girer. Lütfen açıklanan, anons edilen, internet ortamında resmi kurumlarca yazılıp çizilen kural ve önlemlere riayet edelim. Bunu yapalım ki hep birlikte bu korona belasından kurtulalım” ifadelerini kullandı.
Diğer taraftan Tavşanlı Kaymakamı Yüksel Kara kaymakamlığın resmi sosyal medya hesaplarından denetimler ve uygulanan cezai işlemleri paylaşarak denetimlerin ciddeyetini ortaya koydu. Kütahya ve Balıkesir kavşak noktalarında toplam 67 bin 607 kişinin ateşi ölçülürken, 81 bin 358 araçta kontrol edildi. Yabancı plakalı araçların durumu ve kişilerin seyehat izin belgeleri titizlikle incelendi. Ülke genelinde sokağa çıkma kısıtlaması bulunan 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlarımızda denetleniyor. Israrla sokakta olmak isteyenlere cezai işlem uygulanıyor. Bugüne kadar toplam 168 kişiye 82 bin 484 TL ceza kesildi. Diğer konularla birlikte uygulanan toplam para cezası 291 bin TL’yi aştı.
Belediyemiz Zabıta Amirliğinde görev yapan arkadaşlarımızda ilçe bulunan 70 marketi sık sık denetleyerek, maske ve mesafe kontrolü ile gelen ihbarlara göre fahiş fiyat kontrolü yapmakta. Salı, Cuma ve Cumartesi günleri kurulan pazarlarda vatandaşın maske kontrolü, ateş ölçümü, sergi arası mesafeler, pazarcıların maske kullanması, etiket ve terazi kontrolleri sağlanıyor. Faaliyetlerine yeniden başlayan 78 berber ve kuaför salonu da bugünlerde sık sık denetlenerek kurallara uymaları konusunda uyarılıyor. Fırınlarda gramaj ve temizlik denetimine de devam eden ekiplerimiz bundan sonra sokakta maske kullanımına uyulup uyulmadığına da bakacak.

 

 

Başkan Güler’den “Kurallara Uyalım” Mesajı

PAZAR CAMİ TEMEL ATMA TÖRENİ’NDE KORONAVİRÜS İLE MÜCADELEYE DİKKAT ÇEKEN BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA GÜLER, “BİR BAŞKASININ VEBALİNİ ALMAYALIM. KUL HAKKINA GİRMEYELİM” DİYE UYARDI

63 yıl Tavşanlı halkına hizmet verdikten sonra yenilenmesi için çalışma başlatılan Pazar Cami’nin temel atma töreninde konuşan Belediye Başkanı Mustafa Güler, tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüsle mücadeleye değinerek önemli uyarılarda bulundu.

Tavşanlı’nın her zaman birlik ve beraberliğe önem verdiğini, geçmiş yıllarda Ramazan’ıda dolu dolu geçirdiğini ifade ederek bu dönemde toplu davet, iftar yemeği gibi organizasyonların kesinlikle olmamasını istedi. Bu yönde duyumlar aldıklarını kaydeden Başkan Mustafa Güler “Çok kritik dönemlerden geçiyoruz. Allah aşkına her akşam televizyon kanallarına çıkan Sağlık Bakanımızın yüz ifadesine bir bakın. Kendisini bu işe nasıl adadığını hepiniz göreceksiniz. Ülke genelinde pandemide gerileme yaşanırken, maalesef ilimizde artış gözleniyor. İmanımız gereği ölümden korkmuyoruz. Ancak bu mikrop nedeniyle tedbirsiz ve duyarsız davranarak bir kişinin ölümüne neden olursak, inanın kul hakkına girmiş oluruz. Bunun hesabıda ağır olur. Lütfen tedbiri elden bırakmadan, devlet yöneticilerimizin söylediklerine riayet ederek yaşayalım. Sosyal mesafemizi koruyalım. 65 yaş üstü, 20 yaş altı sokağa çıkmamaya devam etsin. Hele bu dönemde birşey olmaz diyerek iftar daveti, toplu etkinlik gibi organizasyonlardan uzak duralım. Bu illeti her beraber yeneceğiz” ifadelerini kullandı

Pazar Cami Yenileniyor

63 YILLIK PAZAR CAMİ YIKILARAK YENİSİ YAPILIYOR. OSMANLI’NIN İLK DÖNEMİNİ YANSITACAK CAMİ İNŞAATININ  İKİ YILDA TAMAMLANMASI HEDEFLENİYOR.

Kavaklı Mahallesi’nde bulunan Pazar Cami’nin yenilenmesi için ilk harç atıldı. 1957 yılında ibadete açılan ve zamanla yetersiz kalmasının yanı sıra temelinde kayma, minaresinde çatlaklar oluşan Cami’nin yapım işleri bugün gerçekleştirilen Temel Atma Töreni’yle başlatıldı.

Törene Tavşanlı Kaymakamı Yüksel Kara, Belediye Başkanı Mustafa Güler, İlçe Müftüsü Hüseyin Aksoy, Pazar Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği üyeleri, esnaf ve vatandaşlar katıldı.

Osmanlı’nın ilk dönem mimarisi ve Selçuklu yıldızı üzerine tasarlanan cami 600 kişilik kapasitesiyle Tavşanlı’ya kazandırılacak. 2 yılda yaklaşık 2 milyon TL bütçeyle yapılacak Pazar Cami temel atma töreni Kuruçay Cami İmam Hatibi Selahattin Katı’nın Kur’an tilavetiyle başladı. Daha sonra Dernek Yöneticisi Kamil Kul,  Belediye Başkanı Mustafa Güler ile Tavşanlı Kaymakamı Yüksel Kara birer konuşma yaparak vatandaşlarımızdan inşaat sürecine destek olunmasını istedi. Tören İlçe Müftüsü Hüseyin Aksoy’un duası, kurban kesimi ve temele harç atılmasıyla sona erdi.

Belediye Başkanı Mustafa Güler burada yaptığı konuşmada Pazar Cami mimarisine vurgu yaparak hazırlanan tasarımın çok güzel olduğunu kaydetti. Başkan Güler “Dernek yöneticilerine ve destek verenleri tebrik ediyorum. İki yılda bu inşaat tamamlanarak halkımızın hizmetine sunulacak. Bugünlerde Camilerimizi Koronavirüsten dolayı dolduramıyoruz. Ama temennimiz ve duamız odurki  inşallah bu illetten kısa sürede kurtulacağız. Camimizin açılışını da hep beraber kalabalık bir şekilde yaparak Namazımızı eda edeceğiz. Bu caminin Osmanlı ve Selçuklu motifleriyle süslenerek inşa edilecek olması da çok güzel” diye konuştu

Bu arada Belediye Başkanı Mustafa Güler, Pazar Cami inşatı için derneğe 10 bin TL bağışta bulunarak bunun iş adamlarına ve ilçe yöneticilerine örnek olmasını temenni etti.