Tavşanlı’dan Bulgaristan’a 2. Çalışma Ziyareti

KAYMAKAM YÜKSEL KARA VE BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA GÜLER İLE BERABERİNDEKİ HEYET, “YENİ FIRSATLAR YAKALAMAK İÇİN EL ELE PROJESİ KAPSAMINDA BULGARİSTAN’A İKİNCİ ZİYARETİNİ YAPTI. BAŞKAN GÜLER, ORADAKİ SOYDAŞLARIMIZA TAVŞANLI BELEDİYESİ ADINA YÖRESEL BİNDALLI KIYAFETLERİ HEDİYE ETTİ. ZİYARETTE HER İKİ TARAFIN İŞADAMLARI BİR ARAYA GELEREK YAPILACAK YATIRIMLAR VE YENİ PROJELER HAKKINDA İSTİŞARELERDE BULUNDU.

Türkiye ve Avrupa Birliği Arasında Şehir Eşleştirme Hibe Programı kapsamında, Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen ve Tavşanlı Kaymakamlığı’nın öncülüğünde, Bulgaristan’ın Kirkovo (Kızılağaç) Belediyesi ve Halk Kütüphanesi ortaklığı ile “Yeni Fırsatlar Yakalamak için El Ele Projesi” nin Bulgaristan’a ikinci çalışma ziyareti gerçekleştirildi.

12-13 Şubat tarihlerini kapsayan program çerçevesinde ilk olarak; Kaymakam Yüksel Kara, Belediye Başkanı Mustafa Güler, Kirkovo (Kızılağaç) Belediye Başkanı Şinasi Mehmed Süleyman, eski milletvekili ve Belediye Dış İlişkiler Danışmanı Saliha Emin, DPÜ. Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Arif Kolay, DPÜ GESAM Müdürü Doç. Dr. Bülent Cırık, DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkan Yardımcısı Dr. Şakir Turan, İl Genel Meclis Üyeleri Mustafa Altınbay ve Recep Toy, işadamları Ahmet Baş ve Ahmet Acar, Kirkovo (Kızılağaç) Belediye Meclis üyeleri, bazı muhtar ve görevlilerinde katıldığı toplantı düzenlendi.

Programda; her iki bölgenin vatandaşlarının da istifade edebileceği, yerel işletmelerin ve firmaların ürünlerini ücretsiz tanıtma imkânı sağlayan internet portalının tanıtım sunumuna da yer verildi.

Kirkovo (Kızılağaç) Belediye Başkanı Şinasi Mehmed Süleyman; Türk heyetini tekrar misafir etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, proje vesilesiyle kurulan resmi ilişkinin, dostluk ve kardeşlik bağlarının güçlenmesine vesile olduğunu ifade ederek, kurulan bu dostane ilişkinin daim olması temennisinde bulundu.

Ziyaret programı kapsamında; önce Kırıcı Ali (Kırcaali) mezarı ziyaret edilerek, kabri başında dualar okundu.

Ardından Bölge Müftülüğü ziyaret edildi. Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Aziz makamında ziyaret edilerek, bölge hakkında kısa bir bilgilendirmelerde bulunuldu.

Daha sonra Tavşanlı’dan gelen işadamları ile bölgeye yapılacak yatırımlar hakkında karşılıklı görüşmeler yapıldı.

Programın ilk günü Kırcaali Müzesi gezisi ile son buldu.

Programın ikinci gününde, Kızılağaç Belediye Başkanı Şinasi Mehmed Süleyman makamında ziyaret edildi.

Belediye Başkanı Mustafa Güler ziyarete ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda işbirliğinin gelişimimi hedefleyen proje amacına