Servis Şoförlerine Bilgilendirme Toplantısı

18 MADDELİK YÖNETMELİKTE TAVİZ VERİLMEYECEK

UZUN BİR YAZ TATİLİNİN ARDINDAN ÖĞRENCİLER PAZARTESİ GÜNÜ TEKRAR SINIFLARINA DÖNÜYOR. MİNİKLERDE EĞİTİM YILLARININ İLK HEYECANINA HAZIRLANIYOR. BU BAĞLAMDA ÇOCUKLARI SERVİS ARAÇLARIYLA TAŞIMAYA HAZIRLANAN ŞOFÖRLER İÇİN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ. TOPLANTIDA GÜVENLİK BİRİMLERİ, ÖĞRENCİ GÜVENLİĞİ İÇİN GÜNCEL YÖNETMELİĞİN TAM ANLAMIYLA UYGULANACAĞINI SÖYLEDİ.

2018-2019 Eğitim Öğretim yılı 17 Eylül Pazartesi günü başlıyor. Tavşanlı’da yaklaşık 18 bin öğrenci ders başı yaparken, birçok velide çocuklarını okullarına servis araçlarıyla göndermeyi planlıyor. Bugün Tavşanlı Belediyesi Trafik Zabıta Şefliği ile Bölge Trafik Amirliği servis şoförleri ve araç sahiplerini Kültür Sarayı’na toplayarak bilgilendirdi.
60 katılımcının hazır bulunduğu toplantıda Bölge Trafik Amiri Ali Mert ve Zabıta Trafik Şefi Kenan Karakaya, 25 Ekim 2017 tarihinde çıkan Okul Servisleri Yönetmeliği’ni hatırlatarak 18 maddede istenen şartları, şoförlerin uyması gereken kuralları ve araç sahiplerinin yükümlülüklerini anlattı.
Geçtiğimiz yıl İstanbul başta olmak üzere bazı şehirlerde servis araçlarının karıştığı trafik kazlarını anımsatan yetkililer bu yıl Tavşanlı’da kapasite aşımına izin verilmeyeceğini, ayakta öğrenci taşıyan, emniyet kemeri kullanmayan, kamera sistemi kurmayan ve hız limitlerine uymayan araç sahiplerine cezai işlem uygulanacağını söyledi.
Bu yönetmelikte amacın ticari faaliyet yürüten kişilere zorluk çıkartmak olmadığı, aksine güvenlik kurallarıyla işlerine yardımcı olmak ve çocukların olası tehlikelere karşı korunması olduğunun altı çizildi. Servis sahipleri ve şoförlerde bu tür istişare ve bilgilendirme toplantılarının son derece verimli olduğunu kaydederek 2018-2019 sezonuna hazır olduklarını ifade etti.
Tavşanlı’da öğrenci taşıyan 120 servis aracı bulunuyor.