Şehir Plancılığı ve Mimarlık Dersi

TAVŞANLI BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA GÜLER LİSE SON SINIF ÖĞRENCİLERİYLE BİR ARAYA GELEREK MESLEĞİ OLAN ŞEHİR PLANCILIĞINI ANLATTI. GÜLER, ÖĞRENCİLERE ÖNEMLİ TAVSİYELER VERDİ.

Tavşanlı Belediyesinin sosyal ve kültürel etkinlikleri kapsamında lise son sınıf öğrencilere yönelik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştirdiği kariyer günleri etkinliği tüm hızıyla devam ediyor.

Kariyer Günlerinin bu haftaki konuğu Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler ile Kemal Özerdem oldu.

Belediye Başkanı Mustafa Güler öğrencilere şehir plancılığı mesleğini anlatırken, Kemal Özerdem de mimarlık mesleğine ilişkin ayrıntılı bilgiler aktardı.

Başkan Mustafa Güler öğrencilere öncelikle tercih edeceklerin mesleğin karakterlerine uygun olup olmadığı konusunda dikkatli olmalarını tavsiye ederek, “Yapacağınız meslek, sizin düşünce yapınızdan tutun da, kişiliğiniz ve davranışlarınıza kadar etkileyici bir faktör olacak. Bu nedenle meslek seçiminde yapmak istediğiniz mesleğin karakterinize uygun olup olmadığını mutlaka araştırın” dedi.

Şehir plancılığını mesleğini seçmek isteyen gençlere de seslenen Başkan Güler, “Bu mesleği yapacaksanız eğer, seyahat etmeyi ve geceleri de mesai yapmayı göze almalısınız. Belediye Başkanlığı görevine gelmeden önce yılda 180 bin kilometre yol yapıyordum. 57 belediyenin çalışmalarını takip ediyordum. Dolayısıyla özellikle kız öğrencilerin bu mesleği seçerken bunu gözönüne almalarını isterim. Kamuda çalışmayı planlıyorsanız yapabilirsiniz. Ayrıca bu meslekte çok yönlü olmak zorundasınız. Bizler inşaat ve elektrik mühendisleri ve mimarların bilgileri ile de donanmak zorundayız. Hatta hukuki anlamda da kendi çerçevemizde bir avukat gibi yasal sorumlulukları ve süreçleri bilmek zorundayız” diye konuştu.

Başkan Güler, öğrencilerin üniversite tercihlerinde eğer mümkünse yabancı dil eğitimi yapan kurumları seçmelerini isteyerek, “İş yaşamanı Tavşanlı diye düşünmeyin. Türkiye geneli var, yurtdışı imkanları var. Kendinizi her yerde ifade edebilmeli ve hedefinizi yüksek tutmalısınız” ifadelerini kullandı.

Başkan Güler’in ardından mimarlık mesleği hakkında öğrencilere bilgiler aktaran Kemal Özerdem de yurt içi ve yurtdışındaki tecrübelerini paylaşarak, “Benim sizden ricam, özellikle mimarlık mesleğini seçecekseniz kamuyu düşünmeyin. Çünkü dışarıdaki imkanlar o kadar geniş ki, ufkunuzu bu yönde açık tutun. Hedeflediğiniz bir meslek varsa, eğer onu okumak istiyorsanız bu imkanı kaliteli üniversitelerde bulamayabilirsiniz. Ancak diploma sadece sizin için belirli yerlerin kapılarını açar. Gerisi size kalmış. Mesleki anlamda kendinizi üniversitede ve devamında yüksek lisanslarla, yurt dışı mastırlarıyla donatırsanız başarılı olursunuz. Hedefinizi yüksek tutun, yabancı dil için imkanınız varsa yurt dışına gidin. Ama en önemlisi de her ne iş yaparsanız yapın, yapacağınız işi sevin. Asla emeklilik düşüneceğiniz bir mesleği girmeyin” şeklinde konuştu.

Programın sonunda Belediye Başkanı Mustafa Güler, öğrencilere kitap hediye etti.

DSC_0396 DSC_0397 DSC_0398 DSC_0399 DSC_0400 DSC_0401 DSC_0402 DSC_0406 DSC_0407 DSC_0408 DSC_0410 DSC_0411 DSC_0415 DSC_0422 DSC_0423 DSC_0424