İlçemizin Tarihi Tavşanlı Höyüğü’nde Aydınlanacak

– DOÇ. DR. ERKAN FİDAN BELEDİYE MECLİSİNİ BİLGİLENDİRDİ
– BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ’NİN ARAŞTIRMA EKİBİ TAVŞANLI HÖYÜĞÜNDE KAZI ÇALIŞMASI YAPARAK 8 BİN YILLIK KÜLTÜR MİRASINI GÜN YÜZÜNE ÇIKARTMAK İSTİYOR. PROJE ONAYLANIRSA AKTİF KAZILAR 2021’DE BAŞLAYACAK. İLK SONUÇLAR 2023’TE, AÇIK HAVA MÜZESİ İSE 2030 YILINDA HAZIR OLACAK.

Tavşanlı’da Doç. Dr. Erkan Fidan başkanlığında Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi tarafından yapılan arkeolojik çalışmalar ilçenin tarihine ışık tutuyor. Geçtiğimiz yıl öğrencilerinde katıldığı bilimsel çalışmalar sonucunda Çardaklı Mahallesi’nde yer alan höyükte 8 bin yıllık tarihin saklı olduğu anlaşıldı.
Basra körfezinden, Mezopotamya’ya oradan da Anadolu’ya uzanan ticaret yolunda madencilikle uğraşan ilk Tavşanlılılara ait kalıntıların gün yüzüne çıkartılması için proje hazırlandı. Doç. Dr. Erkan Fidan ve Kütahya Müze Müdürü Serdar Ünan, Tavşanlı Belediye Meclisi’nin Şubat ayı toplantısına katılarak üyeleri bilgilendirdi.
Çardaklı Mahallesi’ndeki höyükte yaptıkları çalışmalardan bahseden Doç. Dr. Erkan Fidan, 47 hektarlık yerleşim alanına sahip höyüğün Kütahya’nın en büyüğü olduğunu, buradan çıkması muhtemel tablet yazılarla Tavşanlı’nın ismini Arkeolojik bilim alanı başta olmak üzere tüm dünyaya duyurabileceğini kaydetti.
Tavşanlı Belediyesi’nden kamulaştırma, İstasyon Mahallesi’ndeki eski Belediye İlkokulu binasının kazı evi olarak tahsisi ve çalışma dönemlerinde işçi desteği beklediklerinin altını çizen Doç. Dr. Erkan Fidan “Biz burada 2030 yılına kadar sürecek bir projeyi başlatmak istiyoruz. Ailem, arkadaşlarım tüm çevrem İstanbul’dayken çok sevdiğim mesleğim için bu bölgeye, yani höyüklere geldim. Mesleki kariyerimi Tavşanlı’ya adamak istiyorum. Burası beni ve ekibimi çok heyecanlandırıyor. Tavşanlı’daki çalışmalarımız hem yurt içinde hemde Avrupa’daki meslektaşlarımızın da ilgisini çekti.Yansımaları pozitif ve bizden makale yazmamızı istediler. Müze Müdürümüz Serdar beyde önümüzü açıyor kendilerine teşekkür ediyorum. Başkanımız Mustafa Güler’de bizim en büyük destekçimiz oldu. Burada 1-2 yıllık çalışmadan bahsetmiyorum. Uzun ve meşakatli bir yolumuz olacak. 2023’te ilk tarihi bulgulara ulaşacağız. 2030 yılında ise Açık Hava Müzesi’ne kavuşmuş olacağız. Burası bir cazibe merkezine dönüşecek. Şehir müzesiyle desteklediğimizde Tavşanlı ülke genelinde reklamını yapmış, kültürel ve tarihi birikimini insanlara sunabilmiş nadir şehirlerden birisi olacak. Sizinde desteğinizle toprak altındaki 8 bin yıllık tarihi gün yüzüne çıkartalım” dedi
Daha sonra söz alan Kütahya Müze Müdürü Serdar Ünan ise Tavşanlı’nın bu konuda büyük avantajları olduğunu ifade ederek projeye destek vermeye hazır olduklarını kaydetti.
Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler her iki idareciye meclise sundukları bilgiler ve görüşleri için teşekkür ederek ” Ağustos ayında höyükteki çalışmaları görmek isteğimizde Erkan Fidan hocamızın heyecanını gördük. Kendisine ve Bilecik Üniversitesi nezdinde ekibine teşekkür ediyorum. Her defasında dediğimiz gibi Tavşanlı geçmişte de bir ticaret merkezi konumundaymış. Kara elmas olarak adlandırdığımız kömürümüzden dolayı buraya Maden Şehri diyoruz. İlk Tavşanlılılar da gümüş ve bakır madeni işlemiş. Yani Türkiye’nin madencilikle uğraşan en eski şehri Tavşanlı diyebiliriz. İlçemiz tarihinin gün yüzüne çıkarılabilmesi açısından bu çalışmalar çok önemli. Biz Belediye olarak elimizden geleni yapıyoruz. Meclisimizin komisyonu konuyu inceleyerek gündeme alacak. Buradan finansman konusunda da iş adamlarımıza çağrıda bulunmak istiyorum. Devletimiz kazı için yapılan destekleri vergiden düşüyor. Gerek ilçe gerekse bölge bazında iş adamlarımızın bu projeyi destekleyeceğine inanıyorum. Bu konuda girişimlerimiz olacak ” diye konuştu