Hatay’da Yaralar El Birliğiyle Sarılıyor

– BAŞKAN GÜLER HATAY’DA DEĞERLENDİRME VE İSTİŞARE TOPLANTILARINA KATILDI.
– GÜLER: “RAMAZAN ÖNCESİ BÖLGEYE 1.000 ADET RAMAZAN KOLİSİ GÖNDERECEĞİZ.”
Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, 11 ili etkileyen depremin ardından yaraların sarıldığı bölgedeki temaslarını sürdürmek amacıyla yeniden Hatay’a gitti.
İlk olarak; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın başkanlığında Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Hatay Valisi Rahmi Doğan ve ilgili kurum temsilcilerinin katılımıyla, Hatay Afet Koordinasyon Merkezi’nde, gerçekleştirilen Afet Koordinasyon ve Değerlendirme Toplantısına iştirak etti.
– “BAKANLARIMIZIN KATILIMIYLA HATAY’DA YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALARDA SON DURUM DEĞERLENDİRİLMESİ YAPILDI.”
Toplantıda yapılan saha çalışmaları hakkında bakanlara brifing verildiğini ifade eden Belediye Başkanı Mustafa Güler, “Bakanlarımızın başkanlığındaki Afet Koordinasyon ve Değerlendirme Toplantısında; depremin vurduğu Hatay’a şu ana kadar yapılan tüm yardımlar, ihtiyaç durumu, çadır ve konteyner kentlerinin oluşumu hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Ayrıca yıkılan ve yıkılacak olan binalarla ilgili son durum tespiti, hafriyatların kaldırılması ile ilgili çalışmaların hangi aşamaya geldiği ve sahada çalışan görevlilerin durumu hakkında da veriler masaya yatırıldı. İhtiyaçların giderilmesine dönük acil kararlar alınmasının öneminin vurgulandığı toplantıda ana hatlarıyla Hatay’ı yeniden en kısa zamanda yaşanabilir bir kent haline getirmek için beşeri, fiziki sosyal ve mali, noktalarda gelinen son aşamaların değerlendirmesi yapılmış ve bakanlarımıza brifing verilmiştir” dedi.
– BÖLGEDE YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR İLE İLGİLİ BELEDİYE BAŞKANLARIYLA İSTİŞARE…
Belediye Başkanı Mustafa Güler’in Hatay’daki ikinci durağı, Bursa Büyükşehir Belediyesi Deprem Koordinasyon Merkezi oldu. Burada belediye başkanlarının katılımıyla düzenlenen koordinasyon toplantısına katılan Güler, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve Nevşehir Belediye Başkanı Mehmet Savran ile Hatay’da görev yapan il ve ilçe belediye başkanlarıyla bir araya geldi.
Toplantıda, belediyeler tarafından bölgeye yapılan çalışmalar, konteyner ve çadır kentlerde vatandaşlara ulaştırılan hizmetler hakkında istişarelerde bulunuldu.
Başkan Güler bu toplantıya ilişkin yaptığı açıklamada ise “AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı’nca düzenlenen bu toplantıda; depremden etkilenen Antakya Belediyesi, Tavşanlı Belediyesi’nin de içinde bulunduğu toplam 30 belediyenin sorumluluğuna bırakıldı. Antakya’da öncelikli olarak vatandaşlara dönük olarak yapılacak sosyal yaşam alanı hizmetleri, çadır ve konteyner kentlerinin kurulumu, parkların yapımı, ibadet alanı ve aşevi alanları oluşturulması gibi öncelikli ihtiyaçların acilen karşılanması için önemli kararlar alındı” dedi.
– “TAVŞANLI BELEDİYESİ HATAY’A 1.000 ADET RAMAZAN KOLİSİ GÖNDERECEK…”
Yaklaşan Ramazan ayı dolayısıyla Antakya’da çadırkent ve konteynerlerde yaşayan depremzedeler için gıda ihtiyacının karşılanması amacıyla gerekli tüm önlemlerin alındığını belirten Başkan Güler, bu kapsamda Tavşanlı Belediyesi olarak bölgeye 1.000 adet Ramazan kolisi yardımı gerçekleştireceklerini anlattı.
Bu toplantıların her hafta düzenli olarak yapılacağına işaret eden Belediye Başkanı Mustafa Güler, ayrıca toplantıya katılan belediyelerin arazideki yapılacak işlerle ilgili makine ve ekipman noktasında görev dağılımlarının da gerçekleştirildiğini vurguladı.
Geçtiğimiz hafta Tavşanlı Belediye Meclisi’nde Hatay merkez Antakya ilçesinin Tavşanlı’nın kardeş şehir olması yönünde karar aldıklarını anımsatan Başkan Güler, “Bu zor günleri hep birlikte atlatacağız.” dedi.