Enerji Bakanı Fatih Dönmez’in Tunçbilek Temasları

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI FATİH DÖNMEZ TAVŞANLI’DA İŞÇİLERLE BİR ARAYA GELDİ. BAKAN DÖNMEZ ENERJİ POLİTİKALARINDAN, YATIRIMLARA BİR ÇOK KONUDA ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez bir dizi inceleme ve açılış programlarına katılmak için Tavşanlı’ya geldi. Tunçbilek GLİ Tesisleri’nde maden işçileriyle birlikte akşam yemeği yiyen Bakan Fatih Dönmez’i Kütahya Milletvekilleri, TKİ’nin üst düzey yöneticileri ve vatandaşlar karşıladı.
Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler’de Tunçbilek’e giderek TKİ Genel Müdürü Ömer Bayrak aracılığıyla Tavşanlı’nın talep ve önerilerini içeren dosyaları Bakanlığa sundu.

“19 MİLYAR TON KÖMÜR REZERVİMİZ VAR ”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez GLİ misafirhanesinde işçilere seslenerek kömür ocaklarının son durumu ve Enerji politikaları hakkında bilgiler verdi. Türkiye’de son yapılan çalışmalara göre 19 milyar ton kömür bulunduğunu kaydeden Bakan dönmez, üretim kapasitesinin arttırılacağını belirtti. Bakan Fatih Dönmez “Son keşifler sonucunda 19 milyar ton kömürümüz olduğunu tespit ettik. Yıllık üretimimiz ise 101 milyon tondur. Buna karşın her yıl da 30 milyon ton ithalat yapıyoruz. El verip üretimimizi arttırmalıyız. Bunu yaparken de teknolojinin yeni çıkan tüm imkanlarını kullanacağız. Hedefimiz yerli kaynaklarla enerji üretimini %70 seviyelerine ulaşmaktır. Hep birlikte çevreye de saygılı bir politikayla hedefimize ulaşacağız”

“ANKARA’DA NE SÖYLÜYORSAK KÜTAHYA’DA DA AYNISINI SÖYLÜYORUZ”

TKİ Genel Müdürlüğü’nün Tunçbilek’te 120 yıldır kömür çıkarttığını hatırlatan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, popülizm yapmadan, şeffaf bir anlayışla politika yürüttüklerinin altını çizdi. Bakan Dönmez “Biz hükumet olarak, Enerji Bakanlığı olarak Ankara’da neyi söylüyorsak Kütahya da da, Tekirdağ’da da, Çorum’da da aynısını söylüyoruz. Bu ülke için, Milletimiz için yerin altında ne kadar maden varsa çıkartacağız. Son dönemde 1.5 milyon metre sontaj yaptık. 70 çeşit maden üretimimiz buna bağlıdır. Hangi coğrafyamız da ne var biliyoruz. Jeofizik görüntüleme yaptırıyoruz. 2 uçakla yerin altında röntgen çekiyoruz. Evet kömürümüz var ama kalitesi düşük olduğu için bazı sanayi tesislerimiz, santrallerimiz yüksek kalorili kömür kullandığından dolayı ithal ediyorlar. Biz dedik ki bundan sonra ithal kömür, ithal doğal gaza dayalı santral kurma izni vermeyeceğiz. Kendi kaynaklarımızı sonuna kadar kullanacağız, Nitekim biraz önce saydığım çalışmalar neticesinde son bir kaç yıldır oranlar değişmeye başladı. Elektrik üretiminde yerlilik payını yüzde 40’lardan yüzde 50’lere çıkarttık. Bu sene ocak ayında geçen yılın ocak ayına kıyasla 10 puan daha iyileştirdik ve yüzde 60’ları gördük.
Maden dışında petrol, doğalgaz arama çalışmalarımızı arttırdık. İnşallah Akdeniz de iki gemimizle sonuca ulaşacağız. Bu konuda sloganımız “Varsa Bulacağız” olmuştur. Müjdeli haberleri inşallah vatandaşlarımızla paylaşacağız” diye konuştu

“KÜTAHYA’YA MADENCİLİK MESLEK LİSESİ KURUYORUZ”

Maden sektöründe mühendis ve işçi anlamında sıkıntı yaşamadıklarını ifade eden Bakan Fatih Dönmez, ara eleman konusunda sıkıntı yaşandığını anlatarak bazı illere açılması planlanan Maden Meslek Lisesi projesinden Kütahya’nın da yararlanacağını müjdeledi. Bakan Dönmez “Maden sektörüne baktığımızda yetişmiş eleman ve işçi kadromuzu düzenlemekte hiçbir sıkıntımız yok. Ancak ara teknik eleman sıkıntımız maalesef bulunmaktadır. Bu bağlamda Milli Eğitim Bakanlığımız ile görüş birliğine vararak Madencilik Meslek Lisesi açmayı uygun gördük. Bu liselerimizden birinide Kütahya’da açacağız. Okullarımız gençlerimize iş garantili eğitim verecek. Hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

“SOMA AÇIMIZI UNUTAMAYIZ. SIKI BİR DENETİM VAR”

Geçtiğimiz yıllarda Soma’da yaşanan ve ülkemizi yasa boğan elim kazayı da hatırlatan Eenerji Bakanı Fatih Dönmez, değişen yasa ve işçi haklarındaki iyileşme karşısında işletmelerin sıkı bir denetim altında olduğunu söyledi. Enerji Bakanı Fatih Dönmez “Soma da yaşanan üzücü kaza hepimizin yüreğinde derin bir acıya sebep oldu. Hükumetimiz yasalarımız da düzenleme ve çalışma koşullarında iyileştirme yaptı. Ocağa inen işçimizin iyi şartlarda çalışmasını istiyorum. Denetim çok önemli bu nedenle işletmelerimizde sıkı bir takip içerisindeyiz. Hepimiz önce iş güvenliği diyerek çalışacağız” dedi

Yapılan konuşmaların ardından TKİ Genel Müdürü Ömer Bayrak, Bakan Fatih Dönmez’e hediyeler takdim ederken, laboratuar tesisinin de açılışı gerçekleştirildi.