Devlet Ana Domaniç’te 738. Kez Anıldı

Komşu ilçe Domaniç’te her yıl düzenli olarak yapılan, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi Devlet Ana olarak bilinen Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenlikleri Çarşamba köyünde gerçekleştirildi.

Kütahya Valisi Ömer Toraman, AK Partili Kütahya Milletvekilleri Ahmet Tan ve Ceyda Çetin Erenler, MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap başta olmak üzere Kütahya protokolünün yoğun ilgi gösterdiği şenliklere Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler’de katıldı.
Etkinlikte halk oyunları ekibi, mehter takımı gösteri sunarken, kılıç kalkan ile atlı okçuluk gösterileri vatandaşların ilgisini çekti. Başkan Mustafa Güler’de bir ara eline kılıç kalkan alarak bu konudaki marifetlerini sergiledi. Gösterilerin ardından temsili olarak Söğüt’e göç canlandırıldı.

Başkan Mustafa Güler, Malazgirt, büyük taarruz ve cihan devleti Osmanlı vurgusu yaparak “Bir hafta evvel 26 Ağustos’taTürk Milletine Anadolu kapılarını açan Malazgirt Zaferini ve yine bir 26 Ağustos’ta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ordular ilk hedefiniz Akdeniz emriyle başlayan Büyük Zaferi kutladık. Bugün ise 1071’de açılan kapıdan Anadolu’ya giren ve sonrasında 600 yıllık bir cihan devletinin temellerini atan Ertuğrul Gazi’nin annesi, Devlet Ana’mız Hayme Ananın ebedi istirahati olan Domaniç’teyiz. 738’nci kez gerçekleştirilen bu şenlikler, sahip olduğumuz köklü gelenek ve göreneklerimizin hiçbir millete nasip olmayacak şanlı tarihimizin en açık ispatlarıdır. Hayme Ana cefakar, vefakar, fedakar ve cesur Türk kadınının en görkemli sembolüdür” dedi

Başkan Mustafa Güler, 2-3 Eylül tarihlerinde Tavşanlı’nın düşman işgalinden kurtuluşu ile Leblebi ve Kömür Festivali’nin kutlanacağını hatırlatarak Tavşanlı Belediyesi resmi Facebook sayfasında yayınlanan etkinlik programlarına tüm Kütahya’yı davet ettiğini söyledi.