Bulgaristan Türk Heyeti 2. Kez Tavşanlı’da

İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

– TAVŞANLI VE BULGARİSTAN KİRKOVO (KIZILAĞAÇ) ARASINDA DOSTLUK VE TİCARİ İLİŞKİLERİN KURULMASI AMACIYLA HAYATA GEÇİRİLEN “YENİ FIRSATLAR YAKALAMAK İÇİN EL ELE PROJESİ” MEYVELERİNİ VERİYOR.
– BULGARİSTAN’DAN 2. KEZ TAVŞANLI’YA GELEN TÜRK HEYET İLE DOSTLUK İLİŞKİLERİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ VE EKONOMİK ANLAMDA İŞBİRLİĞİ SAĞLANMASI HUSUSUNDA PROTOKOL İMZALANDI.

Türkiye ve Avrupa Birliği Arasında Şehir Eşleştirme Hibe Programı kapsamında, Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen “Yeni Fırsatlar Yakalamak için El Ele Projesi” nin 2. Türkiye ziyareti gerçekleştirildi.
Program; Tavşanlı Kaymakamlığı’nın öncülüğünde, Tavşanlı Belediyesi, Dumlupınar Üniversitesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Bulgaristan’ın Kirkovo (Kızılağaç) Belediyesi ve Halk Kütüphanesi ortaklığı ile yürütülüyor.
Yeni Fırsatlar Yakalamak İçin El Ele Projesi kapsamında; Kirkovo Belediye Başkanı Şinasi Mehmed Süleyman, Finans Müdürü Mariana Boneva, Haskovo Ticaret Odası Başkanı Yanço Yanev, Belediye Meclis üyesi, bazı muhtar ve görevlileri Tavşanlı temaslarına Kaymakamlıkta düzenlenen toplantı ile başladı.

– BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA GÜLER:
– HAYATA GEÇİRDİĞİMİZ PROJE İLE HEM DOSTLUĞUMUZU GELİŞTİRİYORUZ, HEM DE EKONOMİ VE TİCARİ ANLAMDA İŞBİRLİĞİNE GİDİYORUZ…
Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler toplantıda yaptığı konuşmada, ülkemiz dışında yaşayan soydaşlarımızla bu tür işbirliği içerisine girmekten mutluluk duyduklarını ifade ederek, “Bulgaristan Kızılağaç bölgesinden gelen Belediye Başkanı Şinasi Mehmed Süleyman ve beraberindeki heyeti daha önce ilçemizde ağırlamış ve sıkı dostluklar edinmiştik. Daha sonra bizler de projenin ikinci ayağı olarak Bulgaristan’a gidip ziyaret ve temaslarda bulunduk. Bu yöndeki çalışmalarımız devam edecek. Gerek dostluk gerekse ekonomi ve iş bağlantıları noktasında önemli adımları hep birlikte atacağız” ifadelerini kullandı.

– İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI
Öte yandan Tavşanlı Kaymakamlığı ve Kızılağaç Belediye Başkanlığı arasında; karşılıklı ve faydalı temasın gelişmesi, ilişkilerin güçlendirilmesi, iş bağlantılarını desteklemek, ekonomik ilişkilere katkıda bulunmak ve geliştirmek amacıyla işbirliği protokolü imzalandı.
Kirkovo (Kızılağaç) Belediye Başkanı Şinasi Mehmed Süleyman, tekrar Tavşanlı’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Bulgaristan Nikola Vaptsarov Halk Kütüphanesi’nin kitap ihtiyacını desteklemek için yapılan kitap yardımından dolayı teşekkür etti.
Program; DPÜ GESAM Müdürü Doç. Dr. Bülent Cırık ile DPÜ Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Eray Acar’ın “Uzun Süreli Ortaklık Strateji Semineri-Yerel Yönetimler ve Sivil Toplum Arasındaki Etkileşim” konulu sunumuyla devam etti.
Bulgaristan’dan gelen heyet, toplantının ardından ziyaretlerde bulunmak üzere Çavdarhisar’a hareket etti.
Heyet yarın Kaymakamlık’ta yapılacak toplantının ardından Domaniç’e gidecek.