Tavşanlı Höyük’te İlçenin Tarihi Gün Yüzüne Çıkıyor

– BATI ANADOLU’NUN EN BÜYÜK TUNÇ ÇAĞI HÖYÜKLERİNDEN OLAN, KÜTAHYA’NIN İLK YERLEŞİM YERİ TAVŞANLI HÖYÜK’TE ARKEOLOJİK KAZI ÇALIŞMALARI BAŞLADI. KÜTAHYA’NIN 8 BİN YIL ÖNCESİNE IŞIK TUTACAK KAZI ÇALIŞMALARINDA MADENCİLİK VE TEKSTİLE AİT İLK BULUNTULAR GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR…
Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde bulunan, havadan yapılan çekimlerde kalp şeklindeki görüntüsü nedeniyle “Kütahya’nın Kalbi” olarak nitelendirilen Tavşanlı Höyük’te arkeolojik kazı çalışmaları başladı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tavşanlı Belediyesinin destekleriyle, Şeyh Edebali Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Erkan Fidan’ın başkanlığında sürdürülecek kazı çalışmalarının açılış programı kazı evinde yapıldı.
Programa; Kütahya Valisi Ali Çelik, AK Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, Tavşanlı Kaymakam Vekili Hasan Çiçek, Belediye Başkanı Mustafa Güler, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Ünal, Şeyh Edebali Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Erkan Fidan, STK Temsilcileri ile davetliler katıldı.
Şeyh Edebali Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Erkan Fidan, höyüğün tarihi, önemi ve kazı çalışmaları hakkında katılımcılara sunum eşliğinde bilgiler verdi.
– “DOÇ. DR. MUSTAFA ERKAN FİDAN:
– İLK SONUÇLARI 2 YIL İÇİNDE ALACAĞIZ.”
Alanında uzman 25 kişiyle yapılacak arkeolojik kazı çalışmalarında ilk sonuçların 2 yıl içerisinde alınacağını kaydeden Fidan, “Sayın Valimizin ve Tavşanlı Belediye Başkanımızın desteğiyle kamulaştırma çalışmaları yapıldı. 3 farklı alanda çalışmalara başlayacağız” dedi.
Tavşanlı Höyük’ün maden ve dokuma şehri olduğunu kaydeden Fidan, “200’e yakın höyükte çalışmalar yaptık hiçbirinde bu kadar maden atığı bulmadık. İlk buluntular arasında maden potası, var. Burada çok ciddi bir maden üretimi olduğunu görüyoruz” dedi.
Kazı çalışmalarında yazılı tabletlere ulaşılabileceğini de aktaran Fidan, “Bu dönemin karşısında Mezopotamya’da Sümerler var. Onlar yazıyı keşfetmişler onun sonrasında Anadolu’ya yavaş yavaş giriyorlar fakat bizim bölgede bilinmiyor. Bu anlamda buradan çok ümitliyiz; tablet, mühür bulabilirsek bölgenin tarihi tamamen değişecektir” diye konuştu.
– PROTOKOL ÜYELERİ KAZI ÇALIŞMALARINI YERİNDE İNCELEDİ
Sunumun ardından Vali Çelik ile beraberindeki heyet kazı alanına giderek kazı ekibini ziyaret etti ve çalışmaları yerinde gördü. Kazı ekibine kolaylıklar dileyen Vali Çelik ve beraberindeki protokol üyeleri, arkeolog malasını eline aldı bir süre ekibe yardım etti.
– KÜTAHYA VALİSİ ALİ ÇELİK:
– “İLK BULUNTULAR HEYECAN VERİCİ”
Kütahya’nın 8 bin yıl öncesine ışık tutacak kazı çalışmalarında madencilik ve tekstile ait ilk buluntuların heyecan verici olduğunu söyleyen Vali Ali Çelik, “Tavşanlı Höyüğü’nde başlatılan arkeolojik kazı çalışmalarını çok önemsiyoruz. Bakır ve gümüş işçiliği ile tekstile ait buluntuların ortaya çıkması heyecan verici. 8 bin yıllık tarihe ışık tutacak, farklı çağlara ait buluntularıyla özellikle Batı Anadolu’nun tarihine, tarımsal üretimine, tekstil ve madenciliğine yeni bir bakış açısı sunacak bir alan” dedi.
– BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA GÜLER:
– “BURADAN ÇIKAN ESERLER BÖLGE TARİHİNE IŞIK TUTACAK”
Yaklaşık 2 yıldır devam eden bu projeye Tavşanlı Belediyesi olarak büyük önem verdiklerini vurgulayan Belediye Başkanı Mustafa Güler, “Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un desteklediği Tavşanlı Höyük’te başlatılan kazı çalışmalarının bugün açılışını yaptık. Öncelikle İstasyon Mahallemizde Aşevi yanında hazırladığımız kazı evinde bir araya geldik ve projeye ilişkin Doç. Dr. Erkan Fidan’dan bilgiler aldık. Kütahya Valisi Sayın Ali Çelik ile İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Ünal’a destekleri için ilçe halkım adına çok teşekkür ediyorum. Büyük bir heyecan içerisindeyiz. İnşallah buradan çıkarılan tarihi eserler, bölge tarihine ışık tutacak” ifadelerini kullandı.