Tavşanlı “Çitileri” Dünya Markası Yolunda…

TÜRK İĞNE OYALARINA GÖNÜL VERMİŞ BİR BANKACI TAVŞANLI ÇİTİLERİNİ DÜNYA MARKASI YAPMAK İSTİYOR. UZUN YILLAR ÜST DÜZEY YÖNETİCİLİK YAPAN ADNAN MEMİŞ, İLÇEMİZDE İNCELEMELER YAPTIKTAN SONRA BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA GÜLER’İ BİLGİLENDİRDİ VE PROJELERİNE DESTEK İSTEDİ.    

 Tavşanlılı ev hanımlarının göz bebeği “Çitiler” için heyecan verici bir projenin startı veriliyor. 30 yıl özel bir bankada genel müdürlük görevinde bulunan Adnan Memiş ekibiyle birlikte Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler’i makamında ziyaret ederek iğne oyası ve çitiler üzerine yaptıkları incelemeler hakkında bilgiler verdi.

Tavşanlı’da çitiler üzerinden çok büyük ve değerli bir kültürün varlığını hissetmenin kendisini heyecanlandırdığını kaydeden Adnan Memiş, bir hobi olarak başladığı araştırmalarının tutkuya dönüştüğünü, Azerbaycan doğal gazını Avrupa’ya taşıyacak TANAP Projesi ile destek alarak iğne oyalarını dünyaya tanıtmak istediklerini ifade etti.

Türkiye’de bu konuda sağlıklı bir kaynak bulunmadığını, ilk işlerinin geniş bir araştırma sonucu elde edilen bilgiler ışığında geleceğe taşınacak kitap hazırlamak olduğunu kaydeden Adnan Memiş “30 yıl özel bir bankada üst düzey yöneticilik yaptıktan sonra insan dinlenmeye çekilmek ve kendisini mutlu edecek meşgaleler arıyor. Bu dönemde bende Anadolu’nun iğne oyalarıyla tanıştım. Hobi olarak başladığım araştırmalar büyüdükçe büyüdü ve tutkuya dönüştü. Koruma ve saklama konusunda İspanya’da bir firma bulduk. Özel kağıtlardan oluşan kutular hazırladık, sergilerimiz gündeme geldi. Dünyanın dört bir tarafında mobil sergi projesi geliştirdik. İğne oyalarımızı, Tavşanlı’nın çitilerini dünya ile buluşturmak istiyorum. Bu arada kaynak araştırması yaparken, çok yetersiz hatta hiç olmadığını gördük. Bu üzücü durum karşısında Türkiye’nin en tanınmış sanat tarihi uzmanı Prof. Dr. Nuran Aatasoy ve moda tasarımcısı Dr. Gönül Paksoy ile 25 ayrı bölgede 3 yıl süren geniş bir araştırma sonrası kitabımızı basım aşamasına getirdik. Kitap Türkçe ve İngilizce olacak. 100 saatlik çekimler yaparak belgesel hazırlıyoruz. Bu belgeseli dünyanın en tanınmış kanallarında yayınlatmak istiyorum” dedi

Diğer taraftan Tavşanlı’nın da yararlanabildiği TANAP desteklemesi konusunda proje hazırlayarak kooperatifleşme hususunu gündemlerine aldıklarını ifade eden Adnan Memiş, sanatkar olarak tanımladığı ev hanımlarını eğiterek üretim yapacaklarını, bu sayede dünyanın takip ettiği modanın en seçkin satış platformlarında  Tavşanlı çitilerini satacaklarını belirtti. Memiş “Hollywood yıldızı Nıkole Kıdman Türk iğne oyasını bileklik olarak kullanıyor, dostlarına hediye ediyor. İyi bir gelirim olmasına rağmen benim bile alış veriş yapamayacağım platformları inceledik. Vizyonumuzu değiştirip geniş tutarak Tavşanlılı sanatkarların bu platformlarda para kazanmasını, ülke kültürüne hizmet etmesini istiyorum. TANAP hibe desteği ile projemize destek isteyeceğiz. Kooperatifleşerek tek bir çatı altında toplanalım ve hanımlarımızı, genç kızlarımızı eğitelim. Bunu başarabilirsek dünya çapında büyük bir başarı yakalarız” dedi

Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler ise Üretici Bayanlar Birliği’nden bahsederek Tavşanlı’da önemli bir yol alındığını, çeyiz sandıklarında 60-70 yıllık değerli çitilerin saklandığını belirtti. Başkan Güler “Sizi öncelikle Tavşanlılı ev hanımları ile bu konuda kurs alan genç kızlarımız adına tebrik ediyorum. Biz Belediye olarak ev hanımlarımızın üretime katılması, becerilerini ekonomiye dönüştürmesi adına elimizden geleni yapıyoruz. Onlar için eski otogar alanımızı mağazaya dönüştürüyoruz. Tavşanlı’nın bir ev ürünleri merkezi olacak.   Çitilerimiz Tavşanlı’nın marka ürünleri arasındadır. Her genç kızın çeyizinde en az 1 adet çiti olur. Sandıklarda kültürümüz adına hazine niteliği taşıyan 60-70 yıllık iğne oyaları var. Bunların dünyada tanıtılması, bilinir olması, üretimle beraber talep görmesi bizlerinde hedefidir. Tavşanlı Belediyesi olarak bu projenin neresinde yer alacaksak biz varız diyoruz. Gençlerin mutlaka bu kültürü devam ettirmesi gerekiyor. Eğitim kurumlarımızda usta öğreticilerimizin yanı sıra Anne, teyze, hala, babaanne ve ananelerinden de kurs almaları, birere iğne oyası uzmanı olmaları gerekiyor. Bu araştırmalarınızı bu sebeple çok önemsiyor ve başarılar diliyorum” diye konuştu.

Belediye Başkanı Mustafa Güler Tavşanlı Çitileri konusunda bir müze projesi geliştirdiklerini belirterek ayrıtılar netleştiğinde kamuoyu ile paylaşacaklarını ifade etti.