DDY Bölge Müdürü Adem Sivri’den Ziyaret

GÜNDEM ÇEVRE YOLUNA YAPILACAK ALT VE ÜST GEÇİTLER OLDU

DDY BÖLGE MÜDÜRÜ ADEM SİVRİ VE EKİBİ BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA GÜLER’İ MAKAMINDA ZİYARET ETTİ. PROJELER HUSUSUNDA BİLGİ ALIŞ VERİŞİNDE BULUNAN KURUM TEMSİLCİLERİNİN GÜNDEMİNDE 30 MİLYONLUK ÇALIŞMA, EMET VE KURUÇAY KAVŞAKLARINA YAPILACAK ALT VE ÜST GEÇİT PROJESİ VARDI.

Tavşanlı’da Emet ve Kuruçay kavşaklarına yapılması planlanan alt ve üst geçitler için hazırlıklar devam ediyor. Geçtiğimiz yıl başlatılan ancak hukuki süreç nedeniyle ara verilen projenin revize edildiği, Karayollarıyla birlikte DDY Genel Müdürlüğü’nün kısa sürede yeniden ihaleye çıkarak projeyi hayata geçireceği bildirildi.

Bu bağlamda tren yollarının genel durumunu incelemek amacıyla Tavşanlı’ya gelen TCDD Bölge Müdürü Adem Sivri ve beraberindeki heyet Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler’i makamında ziyaret ederek çevre yolu üzerinde yükselecek projedeki son durumu değerlendirdi.

Bölge Müdürü Adem Sivri’ye Taşımacılık Müdürü Harun Adıay, Trafik Müdürü Hulusi Kaçar, Modernizasyon Müdürü Yusuf Tetik, Emlak İnşaat Müdürü Erdal Koçyiğit, Tavşanlı Gar Müdürü Salih Devrim Maşa ile şube müdürleri eşlik etti.

Toplantı sonrasında kısa bir değerlendirme yapan Belediye Başkanı Mustafa Güler, projenin takipçisi olduklarını kaydederek, Belediye’nin üzerine düşen ne varsa yapacağını kaydetti. Başkan Güler “Bilindiği üzere gelişen Tavşanlı’mız için başlatılan Emet ve Kuruçay kavşaklarındaki DDY yatırımı hukuki bir süreç nedeniyle durdurulmuştu. Bu süreç tamamlandı ve proje revize edildikten sonra Karayolları Genel Müdürlüğü ile ortak bir projede yeniden ihale sürecine girildi. Bölge Müdürümüz Adem Sivri ve ekibiyle bu konuyu en ince ayrıntısına kadar konuşarak, bilgi alış verişinde bulunduk. Biz Belediye olarak bu projenin destekçisi ve takipçisiyiz. Her gittiğimiz yerde, halkımıza bu projenin ne kadar önemli olduğunu, Tavşanlı’mızın trafik yoğunluğuna bakıldığında ne kadar elzem bir çalışma olduğunu anlatıyoruz, anlatmaya da devam edeceğiz. Eğer aksaklıklar ve itirazlar olmasaydı bugün 30 milyon TL’lik proje tamamlanmış ve halkımızın hizmetinde olacaktı. Geç olsun ama güç olmasın diyerek proje üzerinde çalışan kurumlarımıza özellikle de Bölge Müdürümüz Adem Sivri ve ekibine başarılar diliyorum” dedi

Suriye’nin İdlib Kentine 3 Tır Yardım Malzemesi Gönderildi

TAVŞANLI BELEDİYESİ VE HAYRAT VAKFI İŞ BİRLİĞİNDE SURİYE’NİN İDLİB KENTİ İÇİN BAŞLATILAN YARDIM KAMPAYASINDA TOPLANAN GIDA VE YAKACAK ÜRÜNLERİ DUALARLA YOLA ÇIKTI.

Tavşanlı Belediyesi ile Hayrat Vakfı iş birliğinde düzenlenen yardım kampanyasında toplanan 3 tır dolusu yaşam malzemesi dualarla Suriye’nin İdlib kentine gönderildi. 15 Mart’ta 8. yılına girecek olan Suriye iç savaşında 500 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Türk milleti 3 milyon 644 bin kişiye huzur ve güven verirken, 13 milyondan fazla insan sağlık ve gıda yardımı bekliyor.
Çatışmaların şiddetini fazlasıyla hissettirdiği İdlib şehrinde yardım bekleyen Suriyeliler için hazırlanan gıda ve kömür yardımları Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen programla yola çıktı.
Programda Hayrat Vakfı Tavşanlı Temsilcisi Ercüment Yıldırım ile Belediye Başkanı Mustafa Güler birer konuşma yaparak mazlumlara yardım çağrısında hassasiyetini gösteren hayır sever Tavşanlı halkına teşekkür etti. Başkan Mustafa Güler konuşmasında şu ifadeleri kullandı; “Cenabı Allah’ın Arap yarımadasında lütfettiği bir takım zenginliklerin Müslüman coğrafyası için kullanılmaması, egemen güçlerin himayesine bırakılması sonucunda Orta Doğu’da bir ihanet ve gaflet var. Suriyeli kardeşlerimiz gibi onlarca mazlum topluluk Anadolu coğrafyasından yükselecek bir sese, uzanacak ele ihtiyaç duyuyor. Umutları, beklentileri biziz. Bugün 4 milyona yakın kardeşimize devletimiz sahip çıkıyor. Zaman zaman memleketlerine gitseler ne olur? denilmektedir. Topraklarımız zaman zaman işgal edildi. Başta hakkını asla ödeyemeyeceğimiz kahraman Şehitlerimiz sayesinde, bunun yanı sıra İmanımız gereği kardeşlerimize uzattığımız elin sayesinde, paylaştıklarımız, ecdadımızın adaleti ve edilen duların sayesinde Elhamdülillah düşmanlarımız emellerine ulaşamadan topraklarımızı terk etti. Burada yaşıyoruz ve burada öleceğiz. Allah bizlerin kalbini mühürlemesin, karartmasın. Vicdanımızın o titrekliği hiç bir zaman gitmesin ve daima artsın. Suriye’ye bugün Tavşanlı’dan 3 tır gönderiyoruz. İhtiyaç duyulan yardıma bakıldığında belki adı bile edilmez ama ilçe halkımızın hassasiyetini, hayır severliğini göstermesi adına önemlidir. Emeği geçenlere teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum”
Yapılan konuşmaların ardından Ulu Cami İmam Hatibi Murat Beytar’ın ettirdiği dua sonrasında Tavşanlı yardım konvoyu Suriye’ye ulaşmak için yola çıktı.

Başkan Güler “Fabrika Açacak İş Adamlarının Yanındayız”

OSB YÖNETİM KURULU 5 GÜNDEM MADDESİYLE BİRARAYA GELDİ
Tavşanlı Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu, Tavşanlı Kaymakamı Yüksel Kara başkanlığında, Başkan Vekili Mustafa Güler, Yönetim Kurulu üyeleri Süleyman Sarı ile Mehmet Soyer’in iştirakiyle bir araya geldi.
Toplantıda arsa tahsis müracaatları, mali müşavir raporları, Anadolu Elyaf Tela Tekstil firmasına tapu devri, SBS Kimya şirketine bağlantı müsadesi ve doğalgaz hatlarının bağlantı işleri görüşüldü.
Toplantı sonrasında kısa bir değerlendirme yapan Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, Tavşanlı’da sanayinin güçlendirilmesi, istihdam alanlarının genişletilmesi adına firma sahiplerine her türlü kolaylığı sağlayarak yatırımın önünü açtıklarını kaydetti. Başkan Güler “Kaymakamımız sayın Yüksel Kara başkanlığında yaptığımız toplantılarda ilçemiz gençliği ve iş gücünü arttırma adına yatırım yapmak isteyen firmalara her türlü kolaylığı sağlamaktayız. İlk hedefimiz 2. OSB alanımızla beraber 3200 olan iş gücümüzü 6 bin seviyelerine taşımaktır. Firmalarımız için büyük bir önem taşıyan doğalgaz konusunu da aşmış bulunmaktayız. Bilindiği üzere ilçemize gelen ana hattın kapasitesi 10 kat arttırılarak hem sanayimiz hem de konut abonelerimiz rahatlatılmıştı. Bugün ki toplantımızda doğalgazın bağlantı işlerini de ele alarak görüşlerimizi paylaştık. Bu konu ilçemize yatırım kararı alan ve fabrika inşaatına başlayacak olan firmalarımız içinde önemlidir. Onları da rahatlatmış olduk. Toplantılarımızda alınan kararların ilçemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi

İlçe Merkezi’nde 43 Hotanlı Çeşmesi Yenileniyor

İLÇE HALKININ SEVEREK TÜKETTİĞİ HOTANLI SUYU İÇİN İLAVE HATLARLA BERABER 43 ÇEŞME YAPILDI. YIPRANAN ÇEŞMELER BELEDİYE EKİPLERİ TARAFINDAN YENİLENİYOR.

Ayvalı Köyünün dağlarından gelen Hotanlı Suyu Tavşanlı halkı tarafından beğenilerek tüketiliyor. Sudaki mineral yapı ve farklı tadından dolayı tercih edilen suyun vatandaşlara ulaştırılması için Tavşanlı Belediyesi gereken tüm çalışmaları yaparak çeşme sayını arttırıyor.
İlk etapta geçtiğimiz yıllarda ana hattı yenileyerek, suyun tek bir merkezde toplanması için ana depo inşaatını 2016 yılında tamamlayan Belediye ekipleri, çeşmeler içinde toplam 23 bin 400 merte ilave hat çekti.
19 mahallede toplam 43 çeşme bulunurken bu çeşmelerin yenilenmesi işlerine de devam ediliyor. İlerleyen günlerde çeşme sayısının arttırılarak ilçe halkının hizmetine sunulacağı bildirildi.

Tarihi Hamamın Restore İşinde Sona Gelindi

MOYMUL MAHALLESİ’DE BULUNAN TARİHİ HAMAMIN RESTORE İŞLERİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR. MAHALLE SAKİNLERİ ÇALIŞMADAN DUYDUKLARI MEMNUNİYETİ İFADE EDEREK BAŞKAN MUSTAFA GÜLER’E TEŞEKKÜR ETTİ.
 
Tavşanlı Belediyesi tarafından restore edilen Moymul Hamamı’ndaki çalışmalarda sona gelindi. Kültür Varlıkları’ndan gelen onay sonrası vakit kaybetmeden ihalesi yapılan Restorasyon Projesi’nde ilk etap çalışmada binanın tarihi dokusu duvarlar temizlenerek ortaya çıkartıldı. Ardından çatı, yan duvarlar ve iç kısımlar ince bir işçilikle tamir ediliyor. Çalışmaların 1 ay gibi kısa sürede tamamlanarak Tavşanlı halkının hizmetine hazır hale getirilmesi hedefleniyor.
Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, konuya ilişkin kısa bir açıklama yaparak bu yapının ilçe halkına sosyal tesis olarak hizmet vereceğini söyledi. Başkan Güler ” Moymul mahallemizin simgeleşmiş binalarından birisi olan tarihi hamam için Kültür Varlıkları tarafından tescillenen projenin ihalesini yaparak hızlı bir çalışma takvimine girdik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Genel Teknik Şartnameleri kapsamında restore edilen binamızı 1 ay sonra teslim almayı bekliyoruz. Burayı çok nezih bir ortamda Sosyal Tesis olarak hizmete açmayı hedefliyoruz. Şimdiden halkımıza hayırlı olsun” dedi
DCIM100MEDIADJI_0272.JPG

Zinde Gençlik Derneği’nden Teşekkür Ziyareti

TAVŞANLI BELEDİYESİ ÇOCUKLARIN DİNİ EĞİTİMİNİ AMAÇLAYAN VE YARI YIL TATİLİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN HAYDİ ÇOCUKLAR CAMİYE PROJESİNE DESTEK VERDİ. ZİNDE GEÇLİK DERNEĞİ YÖNETİCİLERİ BU DESTEKTEN DOLAYI BAŞKAN MUSTAFA GÜLER’E TEŞEKKÜR ETTİ

Kütahya Zinde Gençlik ve Spor Derneği yöneticileri Belediye Başkanı Mustafa Güler’i makamında ziyaret etti. Yarı yıl tatilinde 21 camide düzenlenen “Haydi Çocuklar Camiye” projesinde aktif görev alan dernek çocukların dini eğitimine katkı sunmuştu. Dernek başkanı Bahadır Biçer, yöneticiler Hakan Köse, Hasan Hüseyin Keskin ve Muammer Dalay projeyi sahiplenen ve destek veren Belediye Başkanı Mustafa Güler’e plaket sunarak teşekkür etti.

Başkan Mustafa Güler “Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından tüm ülke genelinde düzenlenen program sayesinde çocuklarımız vakit namazlarına giderek sure ezberledi. Geçtiğimiz haftada Arifağa Cami’nde çok güzel bir programla evlatlarımızı ödüllendirdik. Bu projeyi desteklemekten, bir parçası olmaktan memnuniyet duyduk. Emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyorum” dedi

Tavşanlı’nın Dinlenme Merkezi “Ada Mesireliği”

BELEDİYE TARAFINDAN MEZBERELİK DURUMDAN KURTARILARAK TAVŞANLI İLE BARIŞTIRILAN ADA MESİRELİĞİ, BAHARDAN KALMA GÜNEŞLİ HAVALARDA VATANDAŞLARIMIZIN UĞRAK MEKANI OLUYOR.
 
Son günlerde sıcak yüzünü gösteren güneşli hava hafta sonları vatandaşları park ve bahçelere yönlendiriyor. Tavşanlı’mızda dinlenme alanlarının en önemli adreslerinden birisi olan Ada Mesireliği hem çocukların hemde piknikçilerin birinci tercihi oldu.
Cumartesi ve Pazar günü yoğunluk yaşanan piknik alanlarında aileler evlerinden getirdiği yiyeceklerle açık havada piknik yaparken, anne ve babalarda çocuklarını yanına alarak oyun gruplarına götürdü. Diğer taraftan Bölgesel Amatör Lig’de mücadele eden Linyitspor hafta sonu İzmir temsilcisi Bornova Yeşilovaspor’u evinde ağırladı.
39. dakikada Mehmet Meşe’nin attığı golle rakibini 1-0 yenerek İzmir’e puansız gönderen Linyitspor’un bu galibiyetinin keyfi, spor severler tarafından Ada Mesireliği’nde yaşandı. Müsabakayı büyük bir heyecanla takip eden Belediye Başkanı Mustafa Güler’de maç sonrası vatandaşlarla bir araya gelerek sohbet etti.
Hafta sonun Ada Mesireliğiyle beraber dinlenme alanlarından diğerleri Göbel Termal Tesisleri, Şaban Dede Mesire Alanı ve Ekmekçi Dede Mesire Alanları oldu.

Masal Dünyası Çocukların Eğlence Merkezi Olacak

Tavşanlı Belediyesi tarafından Ada Mesireliği’nde yürütülen Masal Dünyası Projesi tüm hızıyla devam ediyor. Bu yaz çocukların eğlence merkezi olacak masal dünyasında Hacıvat Karagöz, Temel Reis, Taş Devri, Şirinler ve Pamuk Prenses gibi masal kahramanlarının temaları dikkat çekiyor.
Buz Pateni Pisti, Amfi Tiyatro ve Trafik Pistiyle entegre olan Masal Dünyası farklı konseptiyle anne ve babalarında eğlence merkezi olacak. Çalışmaların yaz ayları gelmeden tamamlanarak hizmete açılması planlanıyor.

Girişimcilik Eğitimleri Devam Ediyor

2019’UN İLK EĞİTİMİ İÇİN BAŞAVURULAR 14 ŞUBAT PERŞEMBE GÜNÜNE KADAR DEVAM EDİYOR.
 
Tavşanlı Belediyesi ve İŞ-KUR işbirliğiyle düzenlenen girişimcilik eğitimleri tüm hızıyla devam ediyor. Bu çerçevede 2019’un ilk girişimcilik eğitimi için kayıtlar e-devlet üzerinden yapılabiliyor. Başvurular 14 Şubat tarihine kadar devam ederken, eğitim ise 20-24 Şubat tarihleri arasını kapsayacak. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan kursiyerler sertifika almaya hak kazanacak. Projenin amacı ise kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin, devlet tarafından sunulan desteklerden faydalanmalarını sağlamak. Bu arada konu ile ilgili bilgi almak isteyen vatandaşlar, Tavşanlı Belediyesi’nin 3. katında bulunan Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne başvurabiliyor.
 

Belediye Personeline İş Güvenliği Eğitimi

Belediye personelinin iş kazalarına karşı bilgilendirilmesi maksadıyla her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen eğitim programı Kültür Sarayında gerçekleştirildi. İki gün sürecek eğitimlere tüm belediye personeli iştirak etti. İş güvenliği uzmanları tarafından verilen bilgilendirmede iş sağlığı ve güvenliği, işçi ve işverenin yasal hak ve sorumluları, acil durumlarda yapılması gerekenler, yangın güvenliği, iş güvenliği ekipmanlarının tanıtılması, iş kazaları ve meslek hastalıklarının sebepleri, kaza yaralanma ve hastalıktan korunma teknikleri anlatıldı.
İş güvenliği uzmanlarının dikkat çektiği hususların en önemlisi “İşinizi yaparken her zaman riskleri göz önünde bulundurun ve üzücü olaylara davetiye çıkartmayın” oldu