Ramazan’da Halk Ekmek, Aşevi ve Sosyal Tesislerimiz Hizmetinizde

Tavşanlı Belediyesi her Ramazan olduğu gibi bu Ramazan ayında da sosyal çalışmalarına titizlikle yaklaşıyor. Yardıma muhtaç vatandaşlarımız belirlendi ve erzakları evlerine ulaştırılıyor. Yine ilçe halkının bağış ve nakdi yardımlarıyla güçlendirdiği Aşevi de 500 aileye iftar ile sahurda iki öğün yemek götürüyor.

Vatandaşlarımızın ucuz ve kaliteli bir şekilde günlük ekmek ihtiyacını karşılamak adına çalışan Halk Ekmek ise bugünden itibaren geleneksel Ramazan Pidesi pişirmeye başladı. İstasyon mahallesindeki üretim fabrikamız, Cumhuriyet Meydanı, Subaşı mahallesi mezarlık karşısı ile Durak mahallesinde yeni yapılan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi alt kısmındaki satış noktalarımızda 400 gram pide 2 TL’ye satılıyor.

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu senede Sosyal Tesislerimiz vatandaşlarımızın dinlenme ve sohbet etme mekanları olacak. Murat Gazi ile Göbel Sosyal Tesislerimiz sahur vaktine kadar halkımızın hizmetinde olacak.

Vakıfbank ile Maaş Protokolü İmzalandı

Tavşanlı Belediyesi’nde promosyon ihalesini kazanan Vakıfbank Tavşanlı Şubesi’nin müdürü Özgür Ökten ve yönetici Hülya Karaman Belediye Başkanı Mustafa Güler’i ziyaret etti. Ziyarette protokol imzalanırken belediye çalışanları 3 yıl süreyle maaşlarını Vakıfbank’tan alacak.

Başkan Mustafa Güler ile Vakıfbank Müdürü Özgür Ötken bir süre ekonomi ekseninde sohbet ederken belediyede çalışan memur, sözleşmeli personel ve daimi işçilere imzalanan protokolün hayırlı olmasını dilediler.

Başkanımızın Ramazan Ayı Mesajı

TAVŞANLI BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA GÜLER 16 MAYIS’TA BAŞLAYACAK RAMAZAN AYI ÖNCESİ BİR MESAJ YAYINLAYARAK MÜSLÜMAN COĞRAFYASI’NDA BİRLİK, BERABERLİK VE KARDEŞLİK İÇİN HEP BİRLİKTE DUA EDELİM DEDİ

Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler 16 Mayıs Çarşamba günü ilk oruçla başlayacak 11 ayın sultanı Ramazan ayı nedeniyle bir açıklama yaptı. Tavşanlı halkının  bereket ve mağfiret ayını kutlayan Başkan Mustafa Güler, kardeşlik mesajları vererek şu ifadeleri kullandı; ” Beklenen Ramazan ayına nihayet kavuşmanın sevincini yaşıyoruz. Affı, Bereketi, Kadir gecesini içeren hayırlı bir aya giriyoruz. Allah tutacağınız oruçları, kılacağınız namazları ve yapacağınız ibadetleri kabul etsin. Tavşanlı halkının Ramazan Bayramını şimdiden kutlayarak Suriye’de, Gazze’de, Irak’ta yaşanan savaşın ortadan kalkmasını, Müslümanların birlik ve beraberliklerini artmasını Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum. Bizim dinimizde kardeşlik olgusu en önde yer alır. Bu ibadet ayında Müslüman aleminin kardeşliği için hep birlikte dua edelim”

Derecik’te Çiftçilerin Sertifika Sevinci

DERECİK KÖYÜ’NDE; GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ, İŞKUR TAVŞANLI HİZMET MERKEZİ VE HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ İŞBİRLİĞİ İLE YÜRÜTÜLEN PROJE KAPSAMINDA “SÜT SIĞIRCILIĞI İLE BASINÇLI SULAMA” EĞİTİMİ ALAN KURSİYERLERE SERTİFİKALARI TÖRENLE VERİLDİ.

 Derecik Köyü’nde “Süt Sığırcılığı” ile “Basınçlı Sulama” eğitimlerini başarıyla tamamlayan 13 bayan kursiyer için sertifika töreni gerçekleştirildi.
Derecik Köyü Düğün Salonu’ndaki tören; Kaymakam Yüksel Kara, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Belediye Başkanı Mustafa Güler, AK Parti Tavşanlı İlçe Başkanı Nejat Tülek ve köy muhtarı İbrahim Demirkıran ile Derecik Tarım Kredi Kooperatifi Başkanı Necati Şenol’un konuşmalarıyla başladı.
Konuşmaların ardından süt sığırcılığı eğitimi alan; Mukadder Emer, Tuğba Ayvaz, Ayşe Esen, Emine Emer, Sıdıka Demirkıran ve Vildan Çakar ile basınçlı sulama eğitimi alan; Hanife Karaca, Esma Güngör, Rukiye Korkmaz, Meryem Sağlam, Esra Sağlam, Ayşe Şenol ve Nevin Güngör’e sertifikaları protokol üyeleri tarafından takdim edildi.
Programa; Kaymakam Yüksel Kara, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Belediye Başkanı Mustafa Güler, AK Parti Tavşanlı İlçe Başkanı Nejat Tülek, Özel İdare Müdürü Necati Derin, İl Genel Meclisi üyeleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ahmet Temel, İŞKUR Müdürü Muhterem Aksoy, İlçe Müftüsü Hüseyin Aksoy, Ziraat Odası Başkanı İsmail Akpınar, Sulama Birliği Başkanı Mehmet Ali Balı, HAYKOOP Başkanı Yusuf Çalışkan, Derecik Muhtarı İbrahim Demirkıran, Derecik Tarım Kredi Koopertaifi Başkanı Necati Şenol ile kursiyerler ve köy sakinleri katıldı.

TOKİ Kayıtlarını Son Güne Bırakmayın

BAŞKAN GÜLER “BAŞVURU SAYISI 1014’Ü GEÇERSE DAİRE SAYISINI DA ARTTIRIRIZ”  

TAVŞANLI BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA GÜLER 31 MAYIS’TA BİTECEK TOKİ KAYITLARINA İLİŞKİN DEĞERLENDİRMEDE BULUNDU. VATANDAŞLARIMIZIN TERCİHİNE GÖRE HAREKET EDİLECEĞİNİ KAYDEDEN BAŞKAN GÜLER “BAŞVURULARI SON HAFTAYA SIKIŞTIRMAYALIM. 1014’DEN FAZLA TALEP OLURSA BELEDİYE VE HAZİNE ARAZİLERİNİ KULLANARAK DAİRE SAYISINI ARTTIRABİLİRİZ. BİZE ÇIKMAZ ENDİŞESİNE KAPILMADAN BAŞVURUNUZU GÖNÜL RAHATLIĞIYLA YAPIN” DEDİ    

Tavşanlı Belediyesi ile TOKİ arasında sağlanan mutabakat sayesinde Ömerbey Mahallesi’ne 1014 konut için ön talep toplama işlemleri devam ediyor. Belediye pasajında açılan büroya yapılan başvurulara ilişkin değerlendirmede bulunan Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, 31 Mayıs tarihinin son gün olduğunu hatırlatarak vatandaşların bu işlemlerini son haftaya sıkıştırmamasını istedi. Başkan Güler, projede tadilat yapılabileceğini de ifade ederek rakamlara takılmayın istediğiniz ev tipine başvurunuzu yapın dedi. Başkan Mustafa Güler konuşmasında; “TOKİ kayıtlarıyla ilgili süreç daralıyor. 1014 konutun ön kayıtları 31 Mayıs’ta tamamlanacak. Belediyemize ait her platformdan duyurularımızı yaptık ve pasajdaki büromuzdan 2+1 ve 3+1 tipindeki konutlara ilişkin başvuruları almaya başladık. Görüyoruz ki vatandaşlarımız Mayıs’ın sonunu bekliyor. Biz sıkıntı yaşanmaması için aceleci davranılmasını istiyoruz. Son haftaya bu işi sıkıştırmayalım. Bu arada konut sayılarına ilişkin bazı tereddütler oluştuğu yönünde duyumlar alıyoruz. Halkımızın teveccühü 3+1 konutlardan yana iken, 2+1’lerinde yetersiz kalacağı gibi bir endişe var. Biz Ömerbey’deki bu proje ile tüm ev ihtiyacını karşılamak istiyoruz. Yani 1014’ün üzerinde bir başvuru olursa Belediyemize ve hazineye ait arazileri projeye dahil ederek konut sayısını arttırabiliriz. 3+1 talebi 2+1’den fazla olursa da projede revizyona giderek rakamları değiştirebiliriz” dedi

Tavşanlılıların rakamlara takılmadan gönlü hangi ev tipinden yana ise ona yazılmasını isteyen Belediye Başkanı Mustafa Güler, 31 Mayıs’tan sonra başvuru evraklarının TOKİ’nin İstanbul’daki merkezinde inceleneceğini, başvurulara göre inşaat projesinin hazırlanacağını ifade etti. Başkan Güler yaklaşık 4 bin kişinin yaşam alanı haline gelecek Ömerbey konutlarının şimdiden Tavşanlı’ya hayırlı olmasını diledi.

Piknik Alanlarından Çevre Mesajı Verildi

Tavşanlı Belediyesi yeşil alanların korunması, geleceğe taşınması ve farkındalık oluşturmak amacıyla Köse Kalfa ile Göbel’de etkinlik düzenledi.
Etkinliğe İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Filiz Kooperatifi, Özel Yıldız Eğitim Kurumları, Hanımçeşme İlkokulu, TEMA ve sivil toplum kuruluşları da destek verdi. Belediye ekipleriyle birlikte piknik alanlarına giden 60 kişilik gönüllü evsel atıkları toplayarak çevreyi temizledi. Etkinlik sonunda hep birlikte Tavşanlı halkına seslenen katılımcılar “Ağacını koru, suyunu koru, doğayı koru ve geleceğimize sahip çık. Temiz bir Tavşanlı için hep birlikte çevremizi koruyalım” mesajı verdi.

Minik Okurlar Ödüllendirildi

EĞİTİM BİR SEN KADINLAR KOMİSYONU TARAFINDAN İLKOKUL 3 VE 4. SINIF ÖĞRENCİLERİ ARASINDA DÜZENLENEN KİTAP OKUMA YARIŞMASINDA DERECE YAPAN 43 ÖĞRENCİYE ÖDÜLLERİ VERİLDİ. SENDİKANIN GEÇTİĞİMİZ YILLARDA LİSE DÜZEYİNDE BAŞLATTIĞI BU ORGANİZASYON TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLMUŞTU.    

Eğitim Bir Sen Tavşanlı Kadınlar Komisyonu tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen  İlkokullararası Kitap Okuma Yarışması’nda dereceye giren öğrenciler için ödül töreni düzenlendi. Belediye Kültür Sarayı’nda gerçekleştirilen tören sendika başkanı Mesut Kocaman ile kadınlar komisyonu başkanı Nimet Uzan’ın konuşmalarıyla başladı.

Tanıtım filmleri, şiirler, konser ve halk oyunları gösterileriyle renklenen törende dereceye giren 43 öğrenci öğretmenleriyle birlikte sahneye davet edilerek protokol tarafından ödülleri takdim edildi. Başarılı çocukların heyecanına anne, baba ve özellikle dedeleri de ortak oldu.

Tüm çocuklar Cumartesi günü Bursa gezisine götürülürken, ödül olarak bilgisayar, cep telefonu, tablet, bisiklet ve fotoğraf makinesi gibi değerli eşyalar hediye edildi.

Törene katılan Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Atabay organizasyonda emeği bulunan sendika yöneticileri, öğrencilere koçluk yapan öğretmen ve ailelerini tebrik ederek eğitimin her alanına kurum olarak destek vereceklerini söyledi.

Üniversite Öğrencilerinin Mezuniyet Heyecanı

Dumlupınar Üniversitesi Tavşanlı Meslek Yüksek Okulu’nda eğitim gören son sınıf öğrencileri mezuniyet töreninde diplomalarını alarak meslek hayatına atılmanın sevincini yaşadı. Öğrencilerin heyecanına aileleri de ortak oldu. Anne ve babalarda gurur, öğrencilerde ise arkadaşlarından ayrılmanın üzüntüsü yaşandı Okul müdürü, akademisyenler ve öğrencilerin konuşmalarının ardından derece yapan okul ve bölüm birincilerine başarı belgeleri verildi. Törede konuşan Belediye Başkan Vekili Ali Özden, gençlere seslenerek başarı basamaklarını tırmanırken önlerine çıkacak engellerin kendilerini yılgınlığa düşürmemesini tavsiye ederek, hayat boyu başarılar diledi.

Mezuniyet pilavının ikram edildiği öğrenci ve aileleri okul önünde hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmedi.

Çukurköy’de Bereket Sofraları Kuruldu

Çukurköy mahalle sakinleri Terzi Dede türbesinde bir araya gelerek hayır yemeğinde buluştu. Yıllardır sürdürülen bu gelenek Anadolu insanının birlik ve beraberliğine en güzel örneklerden birini oluşturuyor.

Terzi Dede türbesinde imece usulüyle kaynatılan kazanlarda pişirilen yemekler afiyetle yenirken, bereket sofralarında hep beraber kahraman şehitlerimiz, ülke bütünlüğü, milletin huzuru ve bol kazanç için dua ediliyor.

TERZİ DEDE KİMDİR?

Terzi Dede Anadolu Alperenlerinden olup Hacı Ahmetin mertebesine kadar uzanan bir zattır.Alperenin anlamı Alp yeri geldiğinden savaşcı Eren  ise gerektiğinde eren olan ermiş kişilere denirdi. Anadolu üzerine yayılan bu Alperenler gittikleri yerlerde yaşam tarzları ile Anadolu insanının gönlünü fethetmişlerdir.Gittikleri her yerde hangi meslekle uğraşmış olurlarsa olsunlar gerek sanat gerek yaşayış olarak çevrelerine ışık saçmışlardır.Terzi Dede nin alperenlerden olup 850 yıl önce yaşadığı söylenmektedir. Kulaktan kulağa gelen bilgilere göre terzilik yaptığı için bu ismi aldığı özellikle asker kıyafeti diktiği söylenmektedir.Anadolu üzerine yapılan seferlerde almış olduğu bir yaradan dolayı bulunduğu kalıp kanının aktığı yere kadar mezarı yapılmıştır.Aynı zamanda üç kardeş olan Terzi Dede Şaban Dede ve Sıtma Dede Çukurköy Beldesi ve çevresinde faaliyet gösterdiği söylenmektedir.Bazı bilgilere mezarının defalarca kısaltılmasına rağmen kısaltan ustaların rüyalarına girip rahatsız ettiği ve ustaların bu işten vazgeçip mezarı eski haline getirdikleri söylenmiştir. O zamandan şimdiye kadar askere giden gençlerimiz : Terzi Dede Türbesinde dua ederler evlenen genç kızlarımız türbede dua edip evliliklerinin mutlu ve bereketli olması inancıyla para bırakırlar. Nisan yağmurları yağmadığı zaman Terzi Dede gözleme yapılıp dua edilir. Bu türbenin bahçesi aynı zamanda piknik alanı olarakda ziyaretcilere açıktır.

Kaynak: Araştırmacı Yazar/ Mehmet Özçiğdem

Minik Öğrencilere Trafik Kuralları Anlatılıyor

Trafik haftası dolayısıyla tüm yurtta olduğu gibi Tavşanlı’da da bir dizi etkinlikler düzenleniyor. Tavşanlı Belediyesi, Emniyet Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen etkinlikler kapsamında ana okulu öğrencilerine trafik eğitimleri veriliyor.

Emniyet Müdürü Turgay Temel, Kültür ve Sosyal  İşler Müdürü Aziz Solmaz, Milli Eğitim Şube Müdürleri Ömer Taşpınar ile Mehmet Orhan, Bölge Trafik Amiri Ali Mert ve Zabıta Trafik Şefi Kenan Karakaya’nın Hayme Ana Anaokulu’nda katıldığı derste toplam 135 minik öğrenciye trafik kuralları eğlenceli videolar eşliğinde anlatıldı.

Çocuklara büyükleri tarafından boyama kitabı hediye edilirken eğitimler Hande Gül ve Süleyman Yılmaz Anaokullarında devam edecek.