Motosiklet Tutkunları “Konferansa” Koştu

HONDA’NIN ÜNLÜ EĞİTMENLERİNDEN TAYFUN GÜLHAN’IN “GÜVENLİ SÜRÜŞ TEKNİKLERİ” KONFERANSINA TAVŞANLILI MOTOSİKLET TUTKUNLARI YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ. GÜLHAN KONFERANS SONUNDA “RAMAZAN AYI OLMASINA RAĞMEN SALONU BÖYLE KALABALIK GÖRMEK BENİ ÇOK MUTLU ETTİ. BİLİNÇLENME KONUSUNDA DOĞRU YOLDAYIZ” DEDİ  

Tavşanlı Belediyesi ilçemizde aratan motosiklet kullanımına paralel olarak sürücülerin bilinçlendirilmesi adına önemli bir konferansa imza attı. Dünyaca ünlü Honda firmasının eğitmenlerinden Tayfun Gülhan, Tavşanlılı motosiklet sürücüleriyle Kültür Sarayında bir araya geldi.

Japonya’da eğitim alan ve 13 yıldır Honda’da çalışan Tayfun Gülhan, kendi tecrübelerinden örnekler vererek özellikle gençlere hitap etti. 14 yaşından bu tarafa motosiklet kullandığını, bu tutkuyu profesyonelleştirmesine karşın hobisini 34 yaşında ailesine anlatabildiğini söyledi. Gülhan “Burada anne, baba, eşler kaygılanıyor ve sizin başınıza bir şey gelebileceğini düşünüyor. Maalesef yaşanan bazı elim kazalar doğal olarak ailelerde bu duyguyu oluşturuyor. Onlara güven vermelisiniz. En basitinden kaskınızı, güvenli elbiselerinizi yanınızdan ayırmamalı motosikleti emniyetli bir şekilde nasıl kullandığınızı onlara göstermelisiniz” dedi

Tavşanlı trafiğini inceleme fırsatı bulduğunu kaydeden tecrübeli eğitmen Tayfun Gülhan, hiç bir sürücünün kask takmadığını belirterek bunun büyük risk oluşturduğunu belirtti. Gülhan “En düşük hız limitinde sürüş yaparken bile bir şeyler ters gidebilir. İnsan düşerken ellerinden destek alabilmesi için ayaklarını mutlaka kullanmak durumunda. Motosiklette bunu yapamıyorsunuz, yana düştüğünüz için kulak ile baş bölgesinden darbe alıyorsunuz. Maalesef 30 km hızla kaza yapıp hayatını kaybeden, yada küçük bir iç kanamayla felç kalan arkadaşlarımız var. Sadece bir kask ile bu faciadan kurtulma şansları vardı.  Güvenli sürüşün başında işte bu koruyucu malzemeler ön plandadır” ifadelerini kullandı.

Motosiklet kullanımında 125 cc motorun başlangıç için ideal olduğunu, gençlerin arzuladığı kuvvetli motosikletlerin, kullanım teknikleriyle, tecrübe olmadan  tehlike arz ettiğini ifade eden Tayfun Gülhan “Gençlerin hayalinde bizim profesyonel kullanım istiyor dediğimiz güçlü, süratli motosikletler var. Bu gayet doğal ama siz tecrübe ve eğitim almadıysanız bu motosikletler tehlike oluşturuyor. Maalesef ailelerimizi tedirgin eden üzücü olaylar yanlış motor seçimlerinden kaynaklanıyor. Başlangıçta 125’lik motor yeterli olacaktır. Tecrübe edindikçe, bilerek sürüş yaptıkça motor gücünüzü yavaş yavaş arttırabilirsiniz. Unutmayın ki hayatta sizden daha değerli bir nesne yok” diye konuştu.

Son derece verimli geçen konferansın ardından  Tavşanlılı motosiklet tutkunları merak ettikleri soruların yanıtlarını aradı. Ünlü eğitmen Tayfun Gülhan, kendisini ilçeye davet eden ve motor sevdalılarıyla buluşturan Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler’e teşekkür etti.