Leblebi Ustası “Gençleri” Selamlıyor

TAVŞANLI BELEDİYESİ ŞEHRİN EN ÖNEMLİ ÜRÜNÜ OLAN LEBLEBİ’Yİ ÖZELLİKLE GENÇLERE TANITMAK ADINA ÇALIŞMA BAŞLATTI. EMET CADDESİ’NE MONTE EDİLEN STANTDA LEBLEBİ USTASI İŞ YERİNDEN TARİHE IŞIK TUTUYOR. CEP TELEFONLARINA SARILAN GENÇLERDE BURADA ÖZ ÇEKİMLE HATIRA FOTAĞRAFI ÇEKİYOR. 

 Tavşanlı Belediyesi ilçenin marka ürünlerinden birisi olan Leblebi’yi genç nesillere daha iyi anlatabilmek adına çalışma yürütüyor. Şehrin en işlek caddelerinden birisi olan Emet Caddesi’ne yapılan sabit stantta leblebi imalatında kullanılan araç gereçler ile bunları kullanan bir usta figürü vatandaşları selamlıyor.

Özellikle gençlerin cep telefonlarıyla öz çekim yaptıkları stantta son düzeltmeler yapılıyor. Diğer taraftan akşam saatlerinde ışıklandırmayla daha da güzel bir görünüm kazanan standın bir bölümünde Leblebi’nin tarihçesi anlatılıyor. İşte o metin;

TAVŞANLI LEBLEBİSİNİN TARİHÇESİ

Leblebicilerin piri olarak kabul edilen Şeyh Murat 15. Yüzyılda Yıldırım Beyazid döneminde yaşamıştır. Yine rivayetlere göre 1370 – 1390 yılları arasında leblebiyi keşfettiği söylenmektedir. Çeşitli denemeler yaparken ısıtılan nohutların parçalandığını gören Şeyh Murat çok üzülür ve ağlar. Gözyaşları ısıtılan nohutların üzerine döküldüğünde, gözyaşı dökülen nohutların parçalanmadığını görür ve nohutların ısıtılmadan önce ıslanması yani  “TAVLANMASI” gerektiğini keşfeder. Böylece bugünkü anlamda Leblebi keşfedilmiş olur. Çok sayıda çırak yetiştirir Şeyh. Tavşanlı Leblebisinin mazisi 400-450 yıl öncelere dayanmaktadır. Murat Gazi’nin ölümünden 180 yıl sonra Arnavut bir ustadan leblebi yapını öğrenen Tavşanlılı bir usta leblebi yapımını Tavşanlı’ya getirir. Zaten bu yörenin nohutları daha önceleri leblebi yapımında kullanılmaktaymış,  böylece ustanın buraya gelmesiyle leblebicilik bu yörenin en iyi mesleklerinden biri olur. Çok sayıda zanaatkar yetişir.

190-1935 yılları arasında işin ehli ustalarca yetiştirilen gençler uzun yıllar süren çıraklık ve kalfalık dönemlerinden sonra belli bir sınava tabi tutularak usta olmuştur. Böylelikle leblebicilik mesleği gençler arasında büyük bir rağbet görmeye başlamış ve çok iyi ustalar yetişmiştir.

Tavşanlı adının da en şanlı TAV sözünden geldiği rivayet edilir. Ülkenin en iyi tavlanmış nohutlarının burada üretilmesinden dolayı bu ismin yani Tavşanlı’nın verildiği söylenir. Her ne şekilde olursa olsun Leblebinin kaynağı Tavşanlı’dır.

Bugün 40’dan fazla çeşit leblebi üretilmektedir. Türkiye’nin farklı illerine ve Yurtdışına ilçeden leblebi gönderilmektedir.