İTÜ’lü Gençler Göbel’de Çalışıyor

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ JEOFİZİK MÜHENDİSLİĞİ ÖĞRETİM ÜYESİ VE ÖĞRENCİLERİ GÖBEL’İN YER ALTI HARİTASINI ÇIKARTIYOR.

 Göbel Termal Tesisleri bölgesine gelerek bir takım çalışmalar başlatan İTÜ öğretim üyeleri ve öğrencileri bölgenin yer altı haritasını çıkartarak fay hattını mercek altına aldı. Jeofizik Mühendisliği 3. sınıf öğrencilerinden oluşan 30 kişilik kafile iki gündür Göbel Tesisleri’nde konaklıyor. 8 akademisyenin eşlik ettiği kafile hem bölgenin genel yapısına ilişkin bilimsel çalışma yürütüyor, hem de teorik bilgilerini pratik çalışmalarla pekiştiriyor.

Konuya ilişkin bilgiler veren kafile başkanı Yrd. Doç. Dr. Tuna Eken, Göbel’i Belediye Başkan Yardımcımız Mehmet Akif Aslan’ın oğlu aynı zamanda öğrencisi Mert Aslan sayesinde keşfettiklerini söyleyerek yapacakları çalışmanın ilerleyen dönemlerde hayata geçirilecek projelere katkı sağlayacağını kaydetti. Eken “Burada nasıl bir insan hasta olduğunda doktora giderek emar, röntgen çektirip durumunu kontrol ettiriyorsa bizde bölgenin yer altını analiz ederek fay hatlarını ve jeolojik yapısını görüntülüyoruz. Bu çalışmaları kazarak yada sontaj yaparak elde etmek hem uzun süren, hem de pahalı bir çalışma. Bizler öğrencilerimizi buraya getirerek Göbel tesislerinin bulunduğu bölgeyi mercek altına aldık. Çocuklar teorik bilgilerini arazide pratiğe dönüştürüyor. Nerede bir kaplıca suyu varsa oranın fay hattının üzerinde olduğunu bilmemiz gerekiyor. Burada yapacağımız çalışmaları belediye amirlerimizle paylaşacağız. Yapılması planlanan uygulama oteli başta olmak üzere tesisleşme projelerinde büyük katkı sağlayacaktır” dedi

Göbel Termal Tesislerini çok sevdiklerini kaydeden İTÜ öğretim üyesi Tuna Eken, kendilerine konaklama ve teknik destek sunan Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler’e teşekkür etti. Aynı zamanda kendisinin Denizlili olduğunu ifade eden Eken “İstanbul’un yoğunluğundan kaçıp buraya gelmek bana çok iyi geldi. Kendim Denizliliyim, yani bölgenin insanlarıyız. Annem evde Ege şivesini anımsatır ama Kütahya’da bu toprakların konuşma dilini hatırlamakta çok keyifli oldu. Kendimizi burada huzur dolu hissediyoruz” diye konuştu.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin çalışmaları yaklaşık bir hafta sürecek