Başkan Güler’in “Duygusal” Yangın Paylaşımı

TAVŞANLI BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA GÜLER’İN; DOMANİÇ İLÇESİNDE PAZAR GÜNÜ BAŞLAYAN VE RÜZGAR NEDENİYLE UZUN UĞRAŞLAR SONUCU ÇARŞAMBA GÜNÜ SAAT 22.00 İTİBARİYLE KONTROL ALTINA ALINABİLEN YANGIN İLE İLGİLİ YAZDIĞI YAZI, BEYAZ TV EKRANLARINDA TÜM TÜRKİYE İLE PAYLAŞILDI.

İlkay Buharalı, Nihat Doğan ve Bircan İpek’in hazırladığı Söylemezsem Olmaz programında Domaniç’teki orman yangını ele alındı. Belediye Başkanı Mustafa Güler’in yangın ile ilgili sosyal paylaşım sitesi hesabından paylaştığı yazıyı ekranlara getiren program ekibi, canlı yayında çok duygulandıklarını ifade etti.

NİHAT DOĞAN: YANGININ VEHAMETİNİ BAŞKANIMIZ MUSTAFA GÜLER’İN PAYLAŞIMIYLA ANLADIK
Yangının vehametini Başkan Güler’in paylaşımından sonra anladıklarını söyleyen Nihat Doğan, “Başkanımız Mustafa Güler’in paylaştığı yazıyı görünce çok duygulandık. Yangının de ne denli büyük boyutta olduğunu o yazıyla birlikte anlamış olduk. Başkanımızın yüreğine sağlık” dedi.

GÜLER: DEVLETİMİZ TÜM İMKANLARIYLA ORADAYDI
Canlı yayına telefonla bağlanan Başkan Güler, “Devletimiz tüm imkanlarıyla yangın için seferber oldu. Ancak bitki örtüsü kalınlığından dolayı çok geniş bir alana yayıldı ve uzun uğraşlar sonucunda söndürülebildi. Ben ilk önce milletimizin morali bozulmasın diye paylaşım yapmamıştım. Ancak dayanamadık ve içimden geçenleri o şekilde dile getirdim. Çaresiz kaldık dedim ve Rabbim’den yardım istedim. Aynı anda hem Domaniç hem de Emet tarafında çıkan yangınlar bizleri çok üzdü” ifadelerini kullandı.

GÜLER: “BAKANIMIZ VEYSEL EROĞLU, YANAN ALANLARIN ESKİ GÜZELLİĞİNE KAVUŞMASI İÇİN SEFERBER OLACAKLARINI SÖYLEDİ”
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile görüştüğünü kaydeden Başkan Güler, “Bakanımız çok üzgün ve yanan bu alanları eski güzelliğine kavuşturmak için seferber olacaklarını söyledi. Ben Bakanımızın nezdinde söndürme çalışmalarında görev alan tüm fedakar personellere ve gönüllü kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Milli birlik ruhu içerisinde tüm halkımız bir bütün oldu. Allah bu birlik ve beraberliğimizi hiç bozmasın” dedi.

İŞTE O YAZI
Belediye Başkanı Mustafa Güler’in duygulandıran yazısı şu şekildeydi;
Yazmamak için çok direndim. Memleketimin cennet köşeleri yanıyor çünkü. Senelerce yangın riskinin en az olduğu Domaniç Üçtepeler Bölgesi yangın alanı. Endemik bitki zenginliğinin dünyadaki sayılı ve ender bölgelerinden. Yaban fındığından, yaban çileğine, eriğine, gürgeninden çam ormanının her çeşidine; dünyadaki cennetimiz maalesef yanıyor.
Her gün yanan alan büyüyor. 2 milyon metrekareye çıktı yangın alanı. Tüm devlet kurumları uçağı, helikopteri, arazözü, itfaiyesi, görevlisi, vatandaşı ile 3 gündür gece gündüz yangın alanında.
Tam söndü diyoruz, yine başlıyor. Domaniç-Bozüyük hattı kararıyor diye feryat ederken, Emet ve Dursunbey tarafından gelen yangın haberleri. Allah’ım; o güzellikler senin eserin; güzellikler içindeki yarattığın canlıların hiçbir kabahati yok. Varsa kusur biz aciz kullarının.
Ülke olarak morale ihtiyacımızın olduğu şu günlerde zaten kalplerimiz kararık, bedenlerimiz yorgun… Nolur, yarattığın güzellikler ile gülen gözlerimizi de karartma. Hendek’te Efendimi’ze nasıl yardım ettiysen; biz dersimizi aldık, o güzelliklerin daha fazla yok olmasına müsade etme.
Tabiattaki her bir canlının, ağaçların rüzgarda salınışında her bir yaprağının Allah deyişinin hatırına, gecesini gündüzüne katarak yangınla mücadele eden gönül erlerinin hatırına İbrahim’in atıldığı ateşi nasıl söndürdü isen bu yangın ateşini de söndür. Güç ve Kudret sahibi sensin. Yardımını esirgeme…