Bıçak Ustaları Tezgah Başında

KURBAN BAYRAMININ YAKLAŞTIĞI BUGÜNLERDE BIÇAK USTALARIDA TEZGAH BAŞINA GEÇEREK BİLEYME İŞLERİNE START VERDİ. BELEDİYE BASIN BİRİMİ OLARAK İKİ DUAYEN USTANIN GÖRÜŞLERİNİ ALDIK.

 Tavşanlı’da yıllardır Kurban Bayramı öncesi bıçak bileyen ustalar tezgahlarını açarak müşterilerine hizmet vermeye başladı. Geçen yıl Bayrama 3 gün kala işlerin arttığını belirten esnaflar bıçak bileme işlerinin son güne bırakılmamasını istedi. Fiyatlar ise 2 TL ile 6 TL arasında değişiyor.

50 yıldır bıçak imalatı yapan Tavşanlı’nın duayen ustalardan Fehmi Gören, bayram kültüründeki değişimden dem vurarak ne işlerin, nede Bayramların eskisi gibi olmadığını söyledi. Gören “50 yıldır bu mesleği yapmaktayım. Sadece 10 yıl öncesine gidecek olursak 1 hafta boyunca evime sabah ezanlarıyla giriyordum. Bugün ise arife günü ve öncesinde yoğunluk yaşanıyor diyebilirim. Eskiden kurbanlık bıçakları, nacak, satır gibi eşyalar evlerin zaruri ihtiyaçları arasındaydı. Bugün gençler işin kolayına kaçarak ya kesimhanelere, yada dernekler aracılığıyla kurbanlarını değerlendiriyor. Evlerde çocuklarında dahil olacağı bir heyecan, telaş kalmıyor. Bir çok gençte  Bayramları tatil olarak görmeye başladı. İşte bu durum benim açımdan en üzücüsü” diye konuştu.

Bıçak bileme işlerindeki fiyatlara gelecek olursak eski belediye binasının arkasında tezgah açan bir başka usta İsmail Eroğlu ise vatandaşları son gün telaşına bıçakları bırakmamasını istedi. Eroğlu “Evinde kurbanlığını parçalamak isteyen vatandaşlarımız her zaman olduğu gibi maalesef işini son güne bırakarak acele ediyor. Bizimde bir iş kapasitemiz var. Geri çevirmek zorunda kaldığımız müşteriler olunca üzülüyoruz. Bileyleme işi özenle yapılmalıdır. Bıçak keskin olmadır ki kurbana eziyet olmasın. Tavşanlılılardan beklentimiz Arife gününü beklemeden bıçaklarını bizlere getirmesidir” dedi