Bedesten’de Son Durum

YÜKLENİCİ FİRMA TASFİYE TABELİNDE BULUNDU. BAKANLIK VE BELEDİYE REDDETTİ.
FİRMA EĞER “BEN YAPAMAM” DERSE İHALE FESHEDİLİP GEREKLİ YASAL İNCELEME VE CEZAİ İŞLEMLER UYGULANARAK YENİDEN İHALEYE ÇIKILACAK.
HER DURUMDA DA YÜZDE 40’I TAMAMLANAN BEDESTEN’İN İNŞAATI BU SENE YENİDEN BAŞLAYACAK

Tavşanlı’da şehrin ticari hayatına ivme kazandıracak olan ve 2017 yılında yapımına başlanan Bedesten’de inşaat çalışmaları yüklenici firmanın tasfiye talebi dolayısıyla durdu. Belediye Başkanı Mustafa Güler son durum hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.
Başkan Güler, 2017 yılında ihalesi yapılan ve İzmir kökenli Tez Mimarlık ve Piramit İnşaat ortaklığının yüklenici firma olduğu Bedesten inşaatının yüzde 40’lık bölümünün tamamlandığını söyleyerek, “Yüklenici firma 2017’de başladığı çalışmalarına 2018’in Ocak ayına kadar devam etti. İnşaatının yaklaşık yüzde 40’ını tamamladı. Ancak geçen sene inşaat maliyetlerindeki ortaya çıkan yüzde 46’lık artışla beraber devletimiz Türkiye genelindeki mevcut yüklenici firmaları korumak adına artan inşaat maliyetlerinden olumsuz etkilenmemeleri için 4735 sayılı kanuna ek madde eklemek suretiyle müteahhit firmalara tasfiye talebi hakkı verdi” dedi.
Bu karar doğrultusunda Bedesten’in inşaatını üstlenen yüklenici firmanın da bu tasfiye hakkından faydalanmak için başvurduğunu dile getiren Başkan Güler, “Bedesten’i yapan firma 5 Mart 2019 tarihinde Belediyemize müracaat ederek artan maliyetlerden olumsuz etkilendiğini ve tasfiye hakkı kanunundan yararlanmak istediğini ifade etti. Bu anlamda da biz de bu talebi Bakanlığa gönderdik. Bu tasfiye taleplerine karşı nihai kararı ise Bakanlık ve ihaleyi yapan kuruluş veriyor. Bu kapsamda Bakanlık firmanın tasfiye talebini reddetti ve bize göndererek son kararı bize bıraktı. Biz de gerekli istişareleri yaparak mevcut firma ile devam kararı aldık” diye konuştu.

– “HALKIMIZDAN SABIR RİCA EDİYORUM. FİRMA DEVAM ETMESE BİLE İHALEYİ FESH EDİP YENİDEN İHALEYE ÇIKACAĞIZ”
Yüklenici firmaya devam kararını tebliğ ettiklerini ancak firmanın tasfiye için tekrar Bakanlığa başvurmak istediğini belirten Güler, “Firma tekrar Bakanlığa müracaat etmek istiyor ama herhangi bir yasal dayanağı bulunmuyor. Tüm bunlara rağmen yüklenici firma eğer (ben yapamayacağım) derse biz de ihaleyi feshederek gerekli yasal talep ve yaptırımları uygulayacağız. Yeniden ihaleye çıkacağız. Sonuç olarak Bedesten inşaatında gelinen durum bu. Halkımızdan bu noktada sabırlı olmalarını rica ediyorum. Bu sene içerisinde bu inşaatımızın yeniden başlaması için yoğun gayret sarfedeceğiz” ifadelerini kullandı.