Başkanımız Türk-Arap İlişkileri Sempozyumunda Konuştu

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde başlayan ve 3 gün sürecek Abdülhamit Han ve Türk – Arap İlişkileri Sempozyumu’nda konuşan Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, son 15 yılda alınan mesafenin başta ABD ve Avrupalı emperyal güçleri rahatsız ettiğini söyledi.
TİKA gibi kurumlar ve vakıflar sayesinde Türk-Arap ilişkileriyle birlikte Balkanlar’da, Orta Doğu’da yeniden kadim dostlukların kurulduğunu ifade eden Başkan Güler, bunun mimarının da dünya lideri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu kaydetti. Başkan Güler konuşmasında şu ifadeleri kullandı; “Türkiye son 15 yıldır AK Parti iktidarı ve tabiî ki dünya lideri Başkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonuyla 100 yıl önce bizden kopartılmak istenen toplumlarla bu aziz milleti bir araya getirmiş, yeniden büyük, güçlü ve huzur dolu bir coğrafyanın inşasına soyunmuştur. Para, silah bir güçtür. Ama Allah’tan başka büyük ve kudretli bir güç yoktur. Emperyal güçlerin oyunlarıyla birçok badireyi Allah’ın izniyle atlattk. Rabbimizin İslam coğrafyası ne zaman dara düşse uzattığı eli hatırlamamız lazım. Bize düşen görev kardeşlik hukukunu öne çıkarmaktır. Müslüman’ın Müslüman’a üstünlüğü takva ile ölçülür zihniyetini ön plana alırsak, sınırları ortadan kaldırırsak, yani kısacası İslam kardeşliğini benimsersek önümüzde çok güzel günlerin olduğuna inanıyorum. Sizleri bugün başlayan sempozyum vesilesiyle Kaymakamımız sayın Yüksel Kara ile birlikte Tavşanlımızda ağırlamaktan büyük onur ve mutluluk duyuyorum. Tekrar hepiniz hoş geldiniz”
Sempozyumun ilk gün sonunda Kütahya Valisi Ömer Toraman, 14 ülkeden gelen Büyükelçi, konuşmacı ve akademisyenler onuruna akşam yemeği verdi. Yemek sonrası katılımcılar Göbel Termal Tesisleri’ne geçti.