Başkan Güler “Devlet Yatırımlarını Kim Engellemeye Kalkarsa Karşısındayım”

TAVŞANLI BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA GÜLER:
“BİZ İRADE OLARAK ÇIKTIĞIMIZ YOLDAN VE KARARLILIĞIMIZDAN, İLAHİ GÜÇ HARİCİNDE HİÇ BİR ZAMAN GERİ DÖNMEDİK, DÖNMEYİZ…”

Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, son zamanlarda kamuoyu üzerinde bilgi kirliliğinin bulunduğunu buna da bazı kişilerin özellikle Belediye idaresi üzerinde hasmane tutumlarının sebebiyet verdiğini söyledi.
TCDD tarafından Emet ve Kuruçay kavşakları üzerinde yapılacak olan araç üst ve yaya alt geçit projesinin iptal edildiği yönünde algı oluşturulmaya çalışıldığını kaydeden Başkan Güler, “Geçtiğimiz günlerde Sultan AVM’nin önünde yaşanan bir olay var. Oradaki otopark alanının boşaltılması ile ilgili bir sorun. Burada bilinmelidir ki, şu anda Sultan AVM’nin kullandığı otopark alanı TCDD’ye aittir. Sultan AVM ile TCDD arasında kiralama usulü ile bir sözleşme var. Orada diyor ki, TCDD’nin; Sultan AVM’ye kiraladığı bu alanı eğer ihtiyacı olduğu takdirde sözleşmeyi tek taraflı feshetme yetkisi var” dedi.
Araç üst ve yaya alt geçit projesinin 2016’nın ortalarında ihale edildiğini hatırlanan Belediye Başkanı Mustafa Güler, “2016’nın ikinci yarısında TCDD, Sultan AVM’den bu otopark alanının boşaltmasını istedi. Biz de Belediye olarak tamamen iyi niyetli şekilde dedik ki, deplase çalışmaları yapılacağı için bu çalışmalar tamamlanasıya kadar AVM bu alanı kullansın dedik. Keşke demez olaydık ki, süreç bu noktaya geldi” diye konuştu.

“KAMU YARARINI GEREKTİREN BİR DURUM SÖZ KONUSU”
Sultan AVM’nin kendisine ait olmayan bir mülkiyet üzerinde kanuni itiraz hakkını kullandığını belirten Başkan Güler, “Ama Tavşanlı halkına şunu ifade etmek istiyorum. Burada kamu yararını gerektiren bir durum söz konusu. Bu yatırım; demiryolunun diğer tarafında ikamet eden yaklaşık 10 bin kişinin geçişini kolaylaştıracak ve şehiriçi trafiğini rahatlatacak. Ayrıca 35 milyon TL’yi bulan maliyetini de tamamen devlet karşılıyor” ifadelerini kullandı.

“TAVŞANLI’YI HİÇE SAYAN BİR ANLAYIŞI KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”
Projenin iptalinin kesinlikle söz konusu olmadığına vurgu yapan Belediye Başkanı Mustafa Güler, “Bu konuda yargıya giden birkaç dava olsa da emin olduğumuz bir konu var. Projede kısmi revizyonlar olabilir ama projenin iptal olması mümkün değil. Bu firmanın Tavşanlı’yı hiçe sayan bir anlayışı, burada yapılacak olan yatırımı geciktirmek isteyen bir tavrı var. Belediye olarak bizim bunu kabul etmemiz mümkün değil. Ben kamuoyuna şunu net olarak söylüyorum. Şu ana kadar belediyenin karşısında anlamsız, haksız ve kasıtlı duran onca insanımız olmasına rağmen, Tavşanlı’nın geleceği adına hukukun üstünlüğünü de ön planda tutmak suretiyle, Belediye’nin gücünü de o vatandaşların üzerinde olumsuz kullanmama adına bir anlayış sergiledik. Ne zaman ki, kamu adına yapılan yatırımlar haksız bir şekilde durma noktasına geldi, ilçemizin önü kapatılmaya çalışıldı. Birileri öyle ya da böyle tetikçi kullanmaya başladı orada karşısına dikiliriz. Tavşanlı’nın her bir sokağı ve caddesi, hizmet anlamında bizim mabedimizdir. Bu noktada zarar verdirmeyiz. O anlamda kamu vicdanı yansıtılır. Şu gerçeğin bilinmesi gerekiyor. Bizde kasıt yoktur, zarar verme olayı yoktur. Rıza olmadan faaliyet ve hizmet yapma yoktur. Ama yapılması gereken bir yatırımın aciliyet noktasındaki gayreti her zaman olmuştur. Çok ince eleyip sık dokumak suretiyle yola çıkarız. Yola çıktığımız andan itibaren ilahi güç hariç kesinlikle geri dönmeyiz” ifadesini kullandı.

“YAŞANAN SÜREÇ TAM BİR TRAJEDİDİR. SERGİLENEN TAVIR TAM BİR UKALALIKTIR”
Başkan Güler sözlerine şöyle devam etti;
“Kamuoyunda oluşturulmaya çalışılan algı, şahsım adına olsa hiç aklıma gelmez. Çünkü biz zaten meşakkatli bir yolun yolcusuyuz. Ama bu projenin yapımı ile ilgili öyle bir nokta var ki, TCDD aynen şu ifadeyi kullanıyor. (Hemzeminleri kapatacağız. Kapatırken devletin verdiği yetki ile üst geçit veya alt geçit çalışmasını yapacağız. Bize de diyor ki yaptırmak istemezsen meclis kararı al ve bana bildir) Bu noktada bizim bu yatırımı yaptırmama gibi bir düşüncemiz olabilir mi? İşin ucunda 35 milyon TL’lik bir yatırım var. Belediye çok mu zengin ki, birilerinin adına oradaki yatırımdan şimdi vaçgeçecek. Sonra bu maliyeti kendisi harcayacak. Devletimiz, Tavşanlı için böyle bir hizmeti öngörmüş, ancak biz kimiz ki veya birileri kim ki, bu yatırımdan vazgeçelim. Yaşanan süreç tam bir trajedidir. Birilerinin orada sergilediği tavır tam bir ukalalıktır. Tavşanlı halkını yok saymadır” dedi.

“HALKIN ÖNÜNDEKİ HER ENGELİ KALDIRMA GİBİ VİCDANİ, TAVŞANLI’YA ZAMAN KAYBETTİRMEME GİBİ İMANİ BİR SORUMLULUĞUM VAR”
Başkan Güler sözlerini şöyle tamamladı:
“Biz irade olarak şu ana kadar koyduğumuz kararlılıktan ilahi güç hariç geri adım atmadık. Şahsımla alakalı konular aklıma gelmez. Ama bu makamın temsilcisi olarak bu makamda oturduğum sürece halkın önündeki her engeli kaldırma gibi vicdani ve Tavşanlı’ya zaman kaybettirmeme gibi imani bir sorumluluğum var. Biz bu çerçevede hareket ediyoruz. Bunun böyle de bilinmesini rica ediyorum. Dedikoduyla zaman kaybedecek durumumuz yok. Şu ana kadar ki geçitlerin bulunduğu alanda devam eden süreçle ilgili herhangi bir sıkıntı yoktur. Zaten bu proje 8 projenin arasından seçildi. Bilirkişilerin ifade ettiği gibi eğimden kaynaklanan sıkıntılar olabilir. Bu projenin iptali anlamına gelmez. Projenin revizyonudur. İhalenin iptali anlamına hiç gelmez. Çünkü devlet aldığı karar çerçevesinde bu geçitlerde yatırımını öyle ya da böyle yapacak. Bu bir devlet iradesidir. Tavşanlı Belediyesi iradesi de devlet iradesinin yanındadır.”